58. Beethovenův Hradec

ZUŠ Opava vás srdečně zve na 58. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec, jejíž organizaci převzala v roce 2020. Kvůli pandemii Covid-19 se však soutěž dva roky nekonala. Letos se soutěž konečně uskuteční a to 8. – 12. června v opavském Minoritském klášteře a Domě kultury města Ostravy. Téměř čtyřicítka mladých klavíristů z Evropy i Asie se utká o prestižní ocenění, které již mnohým jejich předchůdcům otevřelo dveře na cestě k úspěšné kariéře.

Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec je určena mladým hudebníkům do 32 let a ve čtyřletém cyklu střídá nástroje klavír, housle, viola a violoncello.

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce zámku Hradec nad Moravicí, kde jsou kompletně uzavřené dříve využívané prostory tzv. Červeného zámku, se soutěž přesunula na zahájení, první a druhé kolo (tedy od 8. do 10. června) do Minoritského kláštera, který nabízí reprezentativní sál s krásnou akustikou a dostatečným zázemím. Třetí, tedy finálové, kolo se uskuteční v neděli 12. června v 15 hodin v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, dirigované Stanislavem Vavřínkem, v Domě kultury města Ostravy.

Do soutěže se přihlásilo 36 mladých klavíristů, kteří pocházejí z celé Evropy, ale jsou mezi nimi i studenti evropských univerzit z Číny či Japonska. Z České republiky se do Opavy sjede prakticky polovina soutěžících. Konkurence tedy bude veliká, zároveň půjde o jedinečnou možnost získat zkušenosti na mezinárodní úrovni. Porotě bude předsedat Eliška Novotná z Fakulty umění Ostravské univerzity a doplní ji Arta Arnicane z Lotyšska/Švýcarska, Nataša Veljković ze Srbska/Rakouska, Magdalena Lisak z Polska a David Mareček z Česka.

Slavnostní zahájení proběhne ve středu 8. června v 18.00 v Minoritském klášteře koncertem Elišky Novotné (klavír), Jiřího Hanouska (violoncello) a Karla Dohnala (klarinet), kteří zahrají skladby L. van Beethovena, J. Brahmse a Ch. M. Widora.

Celá soutěž je přístupná veřejnosti, vstupenky na zahajovací koncert budou k dispozici na místě, finálový koncert prodává Janáčkova filharmonie Ostrava (online i na místě). Více informací o soutěži se dozvíte na www.beethovenuvhradec.cz.

Beethovenův Hradec se může konat jen díky zásadní finanční podpoře Moravskoslezského kraje, který soutěž dotuje nejvyšší částkou, dále akci podpořili Ministerstvo kultury ČR, Nadace život umělce a statutární město Opava.