Dechový orchestr

Dle statistiky stavu žáků se první 2 žáci na dechové nástroje přihlásili do Hudební školy roku 1950, zároveň s přemístěním školy na Nádražní okruh 11. Až od školního roku 1957—1958 je zaznamenán nárůst, kdy z počtu 11 se škola v roce 1961 dostává na počet 50 žáků v dechovém oddělení. V tomto roce také přichází do Hudební školy klíčová osoba — Jindřich Czerný a je zaznamenána první zmínka o založení souboru dechových nástrojů a rytmické skupině, která se postupem času mění na taneční orchestr. Orchestr taneční hudby — jak se taneční orchestr tehdy jmenoval — získal v roce 1966 v celostátním kole soutěže v silné konkurenci první místo. Nebyl to však ani zdaleka jediný úspěch — taneční orchestr sbírá ocenění téměř na každé soutěži, které se pod vedením Jindřicha Czerného zúčastní. Dechový orchestr zakládá v roce 1962 sice Štěpán Wolek, ale hned od roku 1963 hraje kapela pod taktovkou Jindřicha Czerného, který se zapisuje do historie školy nejen jako vynikající pedagog a instrumentalista, ale také jako aranžér a skladatel, jehož kompozice mají dodnes v repertoáru mnohé orchestry i sólisté, získávají s nimi přední místa na soutěžích a sklízí úspěchy u posluchačů na vystoupeních a festivalech. Z toho čerpá i opavský školní orchestr a hraje Czerného skladby, které mu byly napsány přímo na míru. Za svou skladatelskou činnost obdržel Jindřich Czerný zaslouženě několik čestných uznání. Dechový orchestr pod jeho vedením absolvoval nejen mnoho koncertních vystoupení doma i v zahraničí, ale i řadu velice úspěšných soutěžních klání. To vše až do roku 1990, kdy se po odchodu Jindřicha Czerného ujímá taktovky tehdejší zástupce ředitele Bohuslav Poledna.

Vliv polistopadových změn a touha cestovat do západních zemí Evropy se nevyhnuly ani dechovému orchestru a je nutno říci, že za mnoha sponzorských přispění se orchestru podařilo úspěšně koncertovat v Německu, Itálii, Dánsku, Řecku, Norsku na Faerských ostrovech a Islandu. Kromě prezentace klasické české dechové hudby se díky nadšení mladých hráčů kapela věnuje i moderně upraveným světovým hitům. Samozřejmě že orchestr nezapomíná ani na české publikum a koncertuje nejen v Opavě, ale po celé České republice. V roce 2004 účinkoval dechový orchestr v pořadu ostravského studia České televize „…a tuhle znáte?“ a uskutečnil s mažoretkovou skupinou AMA několik vyprodaných koncertů ve Slezském divadle v Opavě.

V roce 2007 se stal dirigentem tehdejší ředitel Petr Bouček. V prosinci 2012 se orchestr přejmenoval na BOU-BAND. Orchestr za finanční podpory Magistrátu města Opavy účinkoval v říjnu 2013 v německém Rothu.

ZUŠ Open Opava 2023

V roce 2018 přebírá soubor Patrik Benek a orchestr se vrací k původnímu označení Dechový orchestr. Orchestr se účastnil prvního i druhého ročníku ZUŠ Open (24. 5. 2018 a 31. 5. 2019). V červnu 2019 účinkoval na Mezinárodním mini festivalu dechových hudeb Opava na Ptačím vrchu, v září téhož roku vystoupil s promenádním koncertem za Slezankou. V listopadu 2019 pak orchestr nahrál 1. profilové CD a v prosinci se účastnil slavnostního koncertu k 95. výročí založení školy ve Slezském divadle Opava.