IX. ročník festivalu – Magický klavír 2021

Nesoutěžní klavírní festival Magický klavír v proměnách času organizuje klavírní oddělení ZUŠ Opava ve spolupráci se SRPUŠ pod záštitou Magistrátu města Opavy. Devátý ročník proběhl ve čtvrtek 18. listopadu 2021 v atraktivních prostorách Církevní konzervatoře Německého řádu, kde byl pro účastníky, pedagogy i posluchače připraven bohatý program.

V dopoledních a odpoledních blocích proběhla vystoupení přihlášených účastníků. Doprovodné klavírní workshopy vedli pedagogové z Církevní konzervatoře Německého řádu a Fakulty umění Ostravské univerzity (Doc. MgA. Eliška Novotná, Mgr. Lukáš Michel, ArtD.). V poledním matiné vystoupila Nora Lubbadová, teprve 12-ti letá úžasná klavíristka.

Na programu byly také tzv. Klavírní postavičky. Děti vystoupili např. jako podzimní listí, lyžař nebo veselé opičky.

Večer zakončilo vystoupení Lukáše Michela a Elišky Novotné s programem pro čtyři ruce.

Program

7:00–7:55akustická zkouška účinkujících I. a II. bloku
7:55–8:00zahájení festivalu – slavnostní fanfáry: Žesťový soubor, um. ved. Jiří Kepa
8:00–8:50I. blok
8:50–9:10akustická zkouška účinkujících II. bloku
9:10–10:40II. blok
10:40–11:00akustická zkouška účinkujících v Klavírních postavičkách
11:00–11:40Klavírní postavičky
11:40–12:00ladění klavíru
12:00Matiné Nory Lubbadové
 po Matiné vyhodnocení soutěže Klavírní postavičky
12:50–13:20akustická zkouška účinkujících III. bloku
13:20–15:00III. blok
15:00–15:30akustická zkouška účinkujících IV. bloku
15:30–17:30IV. blok
17:30–18:00ladění klavíru
18:00Koncert klavírního dua – Eliška Novotná & Lukáš Michel

Doprovodný program festivalu:

  • Klavírní workshopy Mgr. Jany Vondráčkové, Ph.D.
    uč. č. 127, 9:00–12:30
  • Klavírní workshopy Mgr. Lukáše Michela, ArtD.
    uč č. 130, 12:50–16:00
  • Klavírní worskhopy doc. MgA. Elišky Novotné
    uč. č. 127, 13:30–16:20

Matiné Nory Lubbadové

Program Matiné

  • J. S. Bach:
    • Fuga C dur BWV 953
    • Preludium a fuga B dur BWV 866
  • L. van Beethoven:
    • Sonáta d moll op. 31 č. 2
    • 3. Allegretto
  • J. Turina:
    • Sacro Monte (Svatá hora)
    • Generalife (Letohrádek)
  • F. Chopin:
    • Nocturno H dur op. 32 č. 1
    • Fantazie – Impromtu cis moll op. 66
  • S. Rachmaninov:
    • Preludium g moll op. 23 č. 5

Nora Lubbadová (*2009)

hraje na klavír od svých čtyř let pod vedením dr. Jaromíry Šnederflerové v ZUŠ Olešská (Praha 10). Hudba je její vášní, ráda hraje kdykoliv a kdekoliv: na nádraží, letišti i v parku. V její hře se snoubí energie a vášeň se schopností vyjádřit niterné pocity. K jejím zálibám patří jízda na kolečkových bruslích, lyžích, kole a plavání. Její kočka Elsa bývá pravidelně přítomna její hře na klavír.

Nora je laureátkou desítek hudebních soutěží v České republice. První velký úspěch zaznamenala v sedmi letech, kdy vyhrála ústřední kolo soutěže ZUŠ a získala cenu za interpretaci Schumannových skladeb. O rok později (2017) vyhrála mezinárodní soutěž Pro Bohemia v Ostravě, kde dosáhla na titul absolutní vítěz a cenu za interpretaci skladby V. Kaprála, ačkoliv byla soutěž určená hudebníkům do sedmnácti let. V roce 2019 vyhrála mezinárodní soutěž Bachovská cesta, kde se rovněž stala absolutním vítězem. Totéž se jí podařilo na soutěži Prague Junior Note, kde zvítězila třikrát s plným počtem bodů, a na soutěži Steinway & Sons, kde se stala také dvakrát absolutní vítězkou.

V sezóně 2019/2020 získala stipendium nadace Magdalény Kožené Men Art a mohla pracovat pod vedením mentora docenta Ivo Kahánka. Dostala příležitost vystoupit na koncertě Pražského jara a na Adventním koncertu České televize. V roce 2020 dále vystoupila na festivalech Za poklady Broumovska (za vítězství v soutěži Broumovská klávesa), na koncertě malých géniů ve Znojmě pod patronací Pavla Šporcla a na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních.

V prosinci 2020 se Nora zúčastnila své první zahraniční soutěže, jíž byla televizní soutěž Louskáček v Moskvě. Ta jí přinesla mimořádný úspěch, když prošla třemi náročnými koly, stala se laureátkou a mohla si zahrát s Moskevskou filharmonií pod taktovkou Michaila Šechtmana 3. větu z 1. klavírního koncertu Ludwiga van Beethovena. Její vystoupení zaznamenalo velký ohlas a Nora získala zvláštní cenu v podobě pozvání Spivakovy nadace k účasti na festivalu v Moskvě v květnu 2021.

V sezóně 2020/2021 se Nora věnovala především online soutěžím, díky kterým se mohla poměřit s dětmi z celého světa. Její jedinečnost potvrzuje řada prvních a speciálních cen, jimiž ji ocenili porotci z nejprestižnějších hudebních institucí – např.: Chopin Avenue v Honkongu (1. cena a cena za interpretaci F. Chopina, masterclass s členkou poroty); Grand Prize Virtuoso v Bonnu (1. cena a speciální cena Výjimečný mladý talent, koncert v Bonnu k poctě L. van Beethovena); Piano Talents v Milánu (1. cena); Putra International Piano Competition (1.cena); Piano Competition Vienna 2020 (cena Grand Prix ve 3. kategorii – Nora vystoupila v září 2021 ve Vídni na mezinárodním koncertu); Crescendo International Competitions (získala 1. cenu v 1. kole; druhé kolo se mělo konat v Carnegie Hall v New Yorku, ale kvůli pandemii bylo zrušeno; Franz Liszt Center Piano Competition (1. cena), International Music Competition London Grand Prize Virtuoso (1. cena a cena pro Výjimečný mladý talent, koncert v Royal Albert Hall se uskuteční  v dubnu 2022 ).

V lednu 2021 Nora získala prestižní ocenění Zlatý oříšek udělované nejtalentovanějším dětem České republiky. V zatím poslední mezinárodní soutěži online International Competition New York Golden Classical Music Awards 2021 získala Nora opět 1. cenu a speciální cenu Výjimečný talent.

První soutěží „naživo“ byla soutěž Broumovská klávesa, která proběhla v květnu. Na základě vítězství si mohla Nora zahrát na koncertě vítězů v říjnu v Sukově síni v Rudolfinu. V červnu se stala Nora opět absolutní vítězkou soutěže Prague Junior note, kde si odnesla i speciální cenu Viktorie Švihlíkové za nejlepší interpretaci skladby W. A. Mozarta. Díky pozvání proslulé zpěvačky Dagmar Peckové se mohla Nora představit v srpnu na čtyřech koncertech festivalu Zlatá Pecka. V témže měsíci se zúčastnila Mezinárodní letní hudební akademie v Kroměříži (byla nejmladší účastnicí) a získala Cenu Akademie klasické hudby.

V září byla Nora hostem festivalu Preludium A. Motejla v Šumperku, hrála v Německu na setkání ministrů kultury EU. V říjnu vystoupila v kostele Šimona a Judy na koncertě s předáním Cen Celestýna Opitze, který přenášela televize Noe v přímém přenosu do celé Evropy, další koncert se uskutečnil v Senátu. V listopadu ji čeká několik soutěží, natáčení a festival v Opavě, na který se Nora moc těší.

Záznam Matiné

Okouzlující dvanáctiletá Nora Lubbadová vystoupila v poledne na festivalu Magický klavír v proměnách času. Poslechněte si její koncert a podívejte se, co dokáže talent, nadšení a velká píle.

Koncert klavírního dua Eliška Novotná & Lukáš Michel

Program koncertu

Petr Eben: Hájíčku zelený
Ještě já se podívám
Měla jsem chlapce
Žádnyj neví jako já
Ach, vyletěl je z hory pták
Za starú Breclavú
Haž purou cikáni
Široký, hluboký
Hájíčku zelený

Eduard Douša: Devět jazzových minietud III.
Charlie, zdravíme Tě!
Slunečná země
Čtyři ze severu
Opičí swingové naschvály
Vzpomínka na Brubecka
Trochu baladická
To je on, punktuální charleston!
Minutové boogie-woogie
První poslední valčík

Ilja Hurník: Innocenza
Idylla
Valse
Capriccio
Pastorale
Marcia

Klement Slavický: Suita pro klavír na čtyři ruce
Balada
Hry
Smutná ukolébavka
Zbojnický tanec

Emil Hradecký: Taneční skladby pro klavír na čtyři ruce
Rag pro dva
Z kopce do kopce
Zkus to se mnou
V rytmu samby

Klavírní duo Novotná – Michel

Klavírní duo Eliška Novotná – Lukáš Michel vzniklo v roce 2017 při přípravě mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír na Fakultě umění Ostravské univerzity. Duo tehdy nastudovalo Slovanské tance op. 72 Antonína Dvořáka. O rok později se chopilo nastudování jiného velkého díla klavírní literatury, Smetanovy Vltavy z cyklu symfonických básní Má vlast. Záměr nastudovat další díla českých autorů se pak stal motorem pro umělecké počiny, mezi něž patří nastudování skladeb Václava Jana Tomáška, Vítězslava Nováka, Ludwiga van Beethovena, Eduarda Douši nebo Eduarda Dřízgy. Klavírní duo má za tuto poměrně krátkou dobu své existence již celou řadu významných koncertů doma i v zahraničí, např. v Ostravě, Vidnavě, Bratislavě, polské Poznani nebo italském Udine.

Plakát

Kontakt

Mgr. Martina Davidová, DiS. Tel. 777 665 773, Email: magickyklavir@gmail.com.