IX. ročník festivalu – Magický klavír 2021

Milí příznivci klavírního festivalu,

letos nás čeká již deváté podzimní kouzlení na černobílých klávesách u nás v Opavě. Chceme touto cestou pozvat všechny naše stávající účastníky i nové zájemce na nesoutěžní klavírní festival Magický klavír v proměnách času, který organizuje klavírní oddělení ZUŠ Opava ve spolupráci se SRPUŠ pod záštitou Magistrátu města Opavy.

Festival se bude konat ve čtvrtek 18. listopadu 2021 opět v atraktivních prostorách Církevní konzervatoře Německého řádu, kde bude pro účastníky, pedagogy i posluchače připraven bohatý program.

V dopoledních a odpoledních blocích tradičně proběhne vystoupení přihlášených účastníků. V doprovodném programu bude možnost návštěvy klavírních workshopů, které povedou pedagogové z Církevní konzervatoře Německého řádu a Fakulty umění Ostravské univerzity (Doc. MgA. Eliška Novotná, Mgr. Lukáš Michel, ArtD.). V poledním matiné vystoupí vzácný host Nora Lubbadová, teprve 12-ti letá úžasná klavíristka.

Pro velkou oblibu a pozitivní ohlasy se staly pevnou součástí tzv. Klavírní postavičky. Jedná se o soutěžní kategorii, ve které žáci mohou získat cenu za nejoriginálnější ztvárnění své skladby (např. žák, který hraje skladbu „Žabka“ v převleku žabky apod.). Kostýmy mladých nadšenců hodnotí porota festivalu Magický klavír i jeho návštěvníci, kteří mohou hlasovat pro svého favorita. Tyto soutěžící, kteří budou hrát před polednem, odměníme za nadstandardní přípravu pěkným dárkem. Vyhlášení výherce proběhne po poledním matiné.

Večer nás bude čekat vystoupení Lukáše Michela a Elišky Novotné, kteří nás potěší svým
kouzlením na černobílých klávesách.

V sále konzervatoře bude k dispozici prvotřídní křídlo Petrof Mistral 284 cm, kopie velkého dvoumanuálového francouzského barokního cembala z firmy Vykoukal a jednomanuálový pozitiv (dispozice: Kopula 8 ́,Kopula 4 ́, Principál 2 ́, Kvinta 1 1 3 ⁄ , rozsah: C – d3 (chybí CIS).

V průběhu festivalu bude na místě možnost zakoupení občerstvení.

Program

7:00–7:55akustická zkouška účinkujících I. a II. bloku
7:55–8:00zahájení festivalu – slavnostní fanfáry: Žesťový soubor, um. ved. Jiří Kepa
8:00–8:50I. blok
8:50–9:10akustická zkouška účinkujících II. bloku
9:10–10:40II. blok
10:40–11:00akustická zkouška účinkujících v Klavírních postavičkách
11:00–11:40Klavírní postavičky
11:40–12:00ladění klavíru
12:00Matiné Nory Lubbadové
 po Matiné vyhodnocení soutěže Klavírní postavičky
12:50–13:20akustická zkouška účinkujících III. bloku
13:20–15:00III. blok
15:00–15:30akustická zkouška účinkujících IV. bloku
15:30–17:30IV. blok
17:30–18:00ladění klavíru
18:00Koncert klavírního dua – Eliška Novotná & Lukáš Michel

Doprovodný program festivalu:

 • Klavírní workshopy Mgr. Jany Vondráčkové, Ph.D.
  uč. č. 127, 9:00–12:30
 • Klavírní workshopy Mgr. Lukáše Michela, ArtD.
  uč č. 130, 12:50–16:00
 • Klavírní worskhopy doc. MgA. Elišky Novotné
  uč. č. 127, 13:30–16:20

Matiné Nory Lubbadové
Koncertní aula Církevní konzervatoře Německého řádu | 12.00

Program Matiné

 • J. S. Bach:
  • Fuga C dur BWV 953
  • Preludium a fuga B dur BWV 866
 • L. van Beethoven:
  • Sonáta d moll op. 31 č. 2
  • 3. Allegretto
 • J. Turina:
  • Sacro Monte (Svatá hora)
  • Generalife (Letohrádek)
 • F. Chopin:
  • Nocturno H dur op. 32 č. 1
  • Fantazie – Impromtu cis moll op. 66
 • S. Rachmaninov:
  • Preludium g moll op. 23 č. 5

Nora Lubbadová (*2009)

hraje na klavír od svých čtyř let pod vedením dr. Jaromíry Šnederflerové v ZUŠ Olešská (Praha 10). Hudba je její vášní, ráda hraje kdykoliv a kdekoliv: na nádraží, letišti i v parku. V její hře se snoubí energie a vášeň se schopností vyjádřit niterné pocity. K jejím zálibám patří jízda na kolečkových bruslích, lyžích, kole a plavání. Její kočka Elsa bývá pravidelně přítomna její hře na klavír.

Nora je laureátkou desítek hudebních soutěží v České republice. První velký úspěch zaznamenala v sedmi letech, kdy vyhrála ústřední kolo soutěže ZUŠ a získala cenu za interpretaci Schumannových skladeb. O rok později (2017) vyhrála mezinárodní soutěž Pro Bohemia v Ostravě, kde dosáhla na titul absolutní vítěz a cenu za interpretaci skladby V. Kaprála, ačkoliv byla soutěž určená hudebníkům do sedmnácti let. V roce 2019 vyhrála mezinárodní soutěž Bachovská cesta, kde se rovněž stala absolutním vítězem. Totéž se jí podařilo na soutěži Prague Junior Note, kde zvítězila třikrát s plným počtem bodů, a na soutěži Steinway & Sons, kde se stala také dvakrát absolutní vítězkou.

V sezóně 2019/2020 získala stipendium nadace Magdalény Kožené Men Art a mohla pracovat pod vedením mentora docenta Ivo Kahánka. Dostala příležitost vystoupit na koncertě Pražského jara a na Adventním koncertu České televize. V roce 2020 dále vystoupila na festivalech Za poklady Broumovska (za vítězství v soutěži Broumovská klávesa), na koncertě malých géniů ve Znojmě pod patronací Pavla Šporcla a na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních.

V prosinci 2020 se Nora zúčastnila své první zahraniční soutěže, jíž byla televizní soutěž Louskáček v Moskvě. Ta jí přinesla mimořádný úspěch, když prošla třemi náročnými koly, stala se laureátkou a mohla si zahrát s Moskevskou filharmonií pod taktovkou Michaila Šechtmana 3. větu z 1. klavírního koncertu Ludwiga van Beethovena. Její vystoupení zaznamenalo velký ohlas a Nora získala zvláštní cenu v podobě pozvání Spivakovy nadace k účasti na festivalu v Moskvě v květnu 2021.

V sezóně 2020/2021 se Nora věnovala především online soutěžím, díky kterým se mohla poměřit s dětmi z celého světa. Její jedinečnost potvrzuje řada prvních a speciálních cen, jimiž ji ocenili porotci z nejprestižnějších hudebních institucí – např.: Chopin Avenue v Honkongu (1. cena a cena za interpretaci F. Chopina, masterclass s členkou poroty); Grand Prize Virtuoso v Bonnu (1. cena a speciální cena Výjimečný mladý talent, koncert v Bonnu k poctě L. van Beethovena); Piano Talents v Milánu (1. cena); Putra International Piano Competition (1.cena); Piano Competition Vienna 2020 (cena Grand Prix ve 3. kategorii – Nora vystoupila v září 2021 ve Vídni na mezinárodním koncertu); Crescendo International Competitions (získala 1. cenu v 1. kole; druhé kolo se mělo konat v Carnegie Hall v New Yorku, ale kvůli pandemii bylo zrušeno; Franz Liszt Center Piano Competition (1. cena), International Music Competition London Grand Prize Virtuoso (1. cena a cena pro Výjimečný mladý talent, koncert v Royal Albert Hall se uskuteční  v dubnu 2022 ).

V lednu 2021 Nora získala prestižní ocenění Zlatý oříšek udělované nejtalentovanějším dětem České republiky. V zatím poslední mezinárodní soutěži online International Competition New York Golden Classical Music Awards 2021 získala Nora opět 1. cenu a speciální cenu Výjimečný talent.

První soutěží „naživo“ byla soutěž Broumovská klávesa, která proběhla v květnu. Na základě vítězství si mohla Nora zahrát na koncertě vítězů v říjnu v Sukově síni v Rudolfinu. V červnu se stala Nora opět absolutní vítězkou soutěže Prague Junior note, kde si odnesla i speciální cenu Viktorie Švihlíkové za nejlepší interpretaci skladby W. A. Mozarta. Díky pozvání proslulé zpěvačky Dagmar Peckové se mohla Nora představit v srpnu na čtyřech koncertech festivalu Zlatá Pecka. V témže měsíci se zúčastnila Mezinárodní letní hudební akademie v Kroměříži (byla nejmladší účastnicí) a získala Cenu Akademie klasické hudby.

V září byla Nora hostem festivalu Preludium A. Motejla v Šumperku, hrála v Německu na setkání ministrů kultury EU. V říjnu vystoupila v kostele Šimona a Judy na koncertě s předáním Cen Celestýna Opitze, který přenášela televize Noe v přímém přenosu do celé Evropy, další koncert se uskutečnil v Senátu. V listopadu ji čeká několik soutěží, natáčení a festival v Opavě, na který se Nora moc těší.

Záznam Matiné

Okouzlující dvanáctiletá Nora Lubbadová vystoupila v poledne na festivalu Magický klavír v proměnách času. Poslechněte si její koncert a podívejte se, co dokáže talent, nadšení a velká píle.

Koncert klavírního dua Eliška Novotná & Lukáš Michel
Koncertní aula Církevní konzervatoře Německého řádu | 18.00

Program koncertu

Petr Eben: Hájíčku zelený
Ještě já se podívám
Měla jsem chlapce
Žádnyj neví jako já
Ach, vyletěl je z hory pták
Za starú Breclavú
Haž purou cikáni
Široký, hluboký
Hájíčku zelený

Eduard Douša: Devět jazzových minietud III.
Charlie, zdravíme Tě!
Slunečná země
Čtyři ze severu
Opičí swingové naschvály
Vzpomínka na Brubecka
Trochu baladická
To je on, punktuální charleston!
Minutové boogie-woogie
První poslední valčík

Ilja Hurník: Innocenza
Idylla
Valse
Capriccio
Pastorale
Marcia

Klement Slavický: Suita pro klavír na čtyři ruce
Balada
Hry
Smutná ukolébavka
Zbojnický tanec

Emil Hradecký: Taneční skladby pro klavír na čtyři ruce
Rag pro dva
Z kopce do kopce
Zkus to se mnou
V rytmu samby

Klavírní duo Novotná – Michel

Klavírní duo Eliška Novotná – Lukáš Michel vzniklo v roce 2017 při přípravě mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír na Fakultě umění Ostravské univerzity. Duo tehdy nastudovalo Slovanské tance op. 72 Antonína Dvořáka. O rok později se chopilo nastudování jiného velkého díla klavírní literatury, Smetanovy Vltavy z cyklu symfonických básní Má vlast. Záměr nastudovat další díla českých autorů se pak stal motorem pro umělecké počiny, mezi něž patří nastudování skladeb Václava Jana Tomáška, Vítězslava Nováka, Ludwiga van Beethovena, Eduarda Douši nebo Eduarda Dřízgy. Klavírní duo má za tuto poměrně krátkou dobu své existence již celou řadu významných koncertů doma i v zahraničí, např. v Ostravě, Vidnavě, Bratislavě, polské Poznani nebo italském Udine.

Plakát

Podmínky pro účastníky

Pravidla a doporučení
Hudební festivaly se mohou konat za následujících podmínek:

V prostorech s kapacitou do 3000 diváků, kde je přítomno více než 20 diváků, musí všichni účastnici starší 12 let prokázat splnění jedné z následujících podmínek vstupu:

 • negativní RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin,
 • negativní RAT antigenní test starý nejvýše 24 hodin,
 • prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu,
 • aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).

Informace k přihlášení

Vystoupení se mohou zúčastnit pouze žáci ZUŠ. Skladby mohou být sólové, pro 4 ruce a 6 rukou, komorní i souborové, ale ve všech variantách musí zaznít klavír! Vítáme originální nástrojové obsazení a aranže. Výběr repertoáru je zcela libovolný, avšak maximální délka vystoupení je 10 minut. Pedagogové nemohou účinkovat jako spoluhráči, ani jako korepetitoři. Jedinou podmínkou pro účinkující je, aby v sólových skladbách i v různých nástrojových kombinacích zazněl klavír.

Pro všechny účastníky máme přichystaný pěkný dáreček a diplom!

Elektronickou přihlášku vyplňte v odkaze: https://forms.gle/Qxxx6oDaNZVD8miU9 do 18. 10. 2021. Potvrzení o přijetí přihlášky obdržíte obratem na Váš email a časový harmonogram festivalové přehlídky budeme posílat začátkem listopadu 2021.

Přihlášky zasílejte, prosím, co nejdříve, kapacita festivalu je omezená – v případě překročení limitu počtu účastníků je rozhodující pořadí přicházejících přihlášek. Hlavním cílem tohoto festivalu je, aby si mladí pianisté přijeli zahrát pro radost, získali nové zkušenosti, navázali přátelství, poznali další možnosti využití klavíru a seznámili se s významnými klavírními pedagogy a interprety z České republiky. Inspirací Vám může být posledních osm ročníků na našich facebookových stránkách: www.facebook.com/KlavirniFestivalOpava.

Těšíme se na setkání s vámi a doufáme, že se nám podaří pro malé klavíristy opět připravit zábavný den plný hudby se spoustou hudebních zážitků a nových setkání. Všechny srdečně zveme!

Pro aktuální informace sledujte FB stránky.

Kontakt

Mgr. Martina Davidová, DiS. Tel. 777 665 773, Email: magickyklavir@gmail.com.