Noty vyvedené v barvách

Právě vydáváme autorskou notovou publikaci přednesových skladeb Martina Žurka Akordeon v barvách ilustrovanou malbami žáků výtvarného oboru, navíc doplněnou o CD s nahrávkami. Originální projekt vznikl díky mezioborové spolupráci učitelů a žáků. Více se o knize dočetete dále v článku.

Martin Žurek je mladý hudebník a pedagog, který s akordeonem začínal na opavské ZUŠ. Vedle pedagogiky na Ostravské univerzitě vystudoval hru na akordeon na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Pro notovou knihu Akordeon v barvách složil celkem 16 přednesových skladeb různé obtížnosti. Každá je pojmenována názvem, v němž se zrcadlí charakter příslušné skladby, např. Mafián, Šílený taxikář, Starý kolotoč, Jaro, Tango apod. Název rozvíjí interpretační fantazii, díky níž může hráč lépe vyprávět vlastní příběh hudební řečí. Celá sbírka je proložena malbami žáků ZUŠ Opava, jež jsou inspirovány přímým poslechem těchto skladeb.

Publikace vznikla vzájemnou spoluprací mezi pedagogy ZUŠ Opava. Výtvarnou část připravily Mgr. Markéta Janečková, Mgr. Zuzana Tázlarová a Mgr. Lenka Přibylová, které s dětmi vytvořily krásné malby – ilustrace notové knihy. Práci se zvukem zrealizoval Mgr. Pavel Glogar, grafickou a vizuální stránku navrhl a vypracoval Pavel Kerlin. Projekt vydání knihy podpořilo grantem statutární město Opava. Dík patří také Moravskoslezskému kraji, který škole poskytuje dlouhodobou podporu a zázemí.

S velkým dojetím listuji v této sbírce skladeb a procházím skladbu po skladbě. Potkávám v ní autora – svého žáka, malého a nesmírně zvídavého chlapce, který se krůček po krůčku stává velkým akordeonistou a teď i skladatelem.“ Hana Nosková

Publikace Akordeon v barvách je velkým obohacením stávající akordeonové literatury. Skladby jsou určeny nejen žákům, ale také pedagogům ZUŠ, kteří jimi mohou zpestřit a zatraktivnit výuku. Notová kniha je přednostně určena pro opavskou ZUŠ, ale zároveň bude poskytnuta a darována žákům a pedagogům dalších škol v rámci soutěžních, koncertních či vzdělávacích setkání.