Už brzy zazáří všechny barvy ZUŠ

Už 1. října proběhne největší školní akce roku! Pod hlavičkou celostátního festivalu ZUŠ Open se uskuteční už třetí ročník Colours of ZUŠ, na kterém se představí to nejlepší ze všech oborů ZUŠ, co za poslední, náročný, epidemií poznamenaný rok vzniklo.

Program

Na čtyřech scénách rozprostřených od školní budovy ve Dvořákových sadech, před Obecním domem, pod Ptačím vrchem až ke kostelu sv. Janů budou po celé odpoledne, už od dvou hodin, probíhat koncerty hudebního oboru, vystoupení tanečního a literárně-dramatického oboru a výtvarné akce a workshopy výtvarného oboru.

Akce, která je součástí festivalu Bezručova Opava, vyvrcholí pod Ptačím vrchem koncerty opavské folk-rockové kapely Jarem být v 18 hodin a převážně dámské kapely interpretující lidové písně z celé Evropy BraAgas ve 20 hodin.

S rozmanitými žánry a nástroji se představí žáci a učitelé hudebního oboru. Diváci se setkají jak se sólovými zpěváky a hudebníky s klasickým i populárním repertoárem, tak s menšími soubory (např. Kvartet příčných fléten, Cimbálová muzika, Ka-pe-la) i velkými orchestry (Andante – akordeonový orchestr, Dechový orchestr i s doprovodem mažoretkové skupiny AMA, Kytarový orchestr, Smyčcový orchestr).

Tanečnicím bude patřit prostor před Obecním domem, kde vystoupí s bohatým repertoárem klasických, folklórních i moderních skladeb. Žáci literárně-dramatického oboru si připravili scénické čtení a chystají improvizační scénky po vzoru oblíbené Partičky.

Výtvarný obor připravuje řadu otevřených workshopů pro veřejnost, které budou zaměřené na tvorbu textilních objektů, obří patchworkové deky a snímání ručních otisků z linorytových matric. Stranou hlavního programu budou k vidění nadrozměrné malby visící na budově Slezanky, které vznikly v rámci letního workshopu Markéty Jedličkové inspirované původní historickou zástavbou.

Letošní programovou novinkou Colours of ZUŠ bude scéna a program spojený s kostelem sv. Janů. Trojice učitelů výtvarného oboru se ve spolupráci se spolkem Za Opavu angažuje v aktivitách za záchranu polozapomenutého kostela na křižovatce ulic Praskova a Nádražní okruh. Diváky zde čeká výstava kreseb, které zde žáci vytvořili a ve kterých se snažili zachytit genia loci tohoto místa. V kostele proběhne také jeden z workshopů a několik koncertů v žánru klasické hudby. Návštěvníci zároveň mohou přispět na obnovu kostela v rámci probíhající sbírky.

Akci podpořilo statutární město Opava kulturním grantem.

Jarem být | scéna pod Ptačím vrchem, 18.00

BraAgas | scéna pod Ptačím vrchem, 20.00