Kytarová smršť

Příjem přihlášek byl ukončen.

7. ročník Kytarové smršti

Sedmý ročník festivalu Kytarová smršť se bude konat ve čtvrtek 5. května ve Slezském zemském muzeu. Čtyři desítky mladých kytaristů ze základních uměleckých škol a konzervatoří z Moravskoslezského kraje se sejdou na jednom místě, aby získali cenné zkušenosti s vystupováním před veřejností, porovnali své dovednosti s vrstevníky a navštívili mistrovské třídy se zkušenými pedagogy.

Program festivalu je rozdělen do tří částí. Dopolední přehlídka se bude konat od 9.00 do 13.45 v Müllerově domě a představí se na ní všichni účastníci, kteří přijedou i z Ostravy nebo Frýdku-Místku. Celý dopolední program je otevřený pro veřejnost, přístup bude boční brankou u Müllerova doma, vstup je volný.

Pro účastníky přehlídky jsou na odpoledne připravené mistrovské třídy se zkušenými pedagogy Martinem Ládrem, Ondřejem Gilligem a Jiřím Mecou. Kytaristé také budou moci využít volného vstupu do Slezského zemského muzea, které je partnerem festivalu.

Slavnostní zakončení Kytarové smršti, které vždy přilákalo početné publikum, proběhne v 18.00 v historické budově muzea. Návštěvníky čeká slavnostní koncert, na kterém vystoupí početný Kytarový orchestr ZUŠ Opava pod vedením Lenky Lebedové a oblíbený Kytarový orchestr pedagogů hry na kytaru opavského regionu doplněný studenty konzervatoří pod vedením Martina Ládra. Na závěr se představí známé Vientomarero Duo, které tvoří Micheala Meca na flétnu a Jiří Meca na kytaru. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Velmi se těšíme na setkání mladých kytaristů, protože je to pro ně po dvou letech první velká příležitost si zahrát na veřejnosti, navzájem se setkat a sdílet své zkušenosti. Budeme rádi, když je veřejnost přijde podpořit svým potleskem,“ říká ředitel Základní umělecké školy Opava Lukáš Poledna.

Festival Kytarová smršť je podpořen grantem Statutárního města Opava a pořádá jej Spolek rodičů a přátel při Základní umělecké škole v Opavě ve spolupráci se Slezským zemským muzeem.

Program
od 9.00 přehlídka žáků ZUŠ a studentů konzervatoří / výuka v mistrovských třídách
od 18.00 slavnostní koncert pro veřejenost

plakát kytarová smršť

O festivalu

Hudební festival Kytarová smršť se koná pravidelně na podzim. Na programu jsou sólová vystoupení žáků základních uměleckých škol a konzervatoří, vystoupení kytarových orchestrů, koncert kytarového mistra, společná závěrečná skladba a mistrovské třídy vedené pedagogy konzervatoří a koncertními mistry.

Festival Kytarová smršť se koná od roku 2014. Název má zdůraznit, že kytar je na festivalu opravdu hodně. Již během prvního ročníku, který se konal v krásném a akusticky výborném prostoru varhanního sálu Knihovny Petra Bezruče, se ukázalo, že by byla škoda ve festivalu nepokračovat a nevytvořit novou tradici. Prvního ročníku se kromě opavského školního orchestru divákům předvedl Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník a Kytarový soubor ZUŠ Havířov. Účastníci i hosté byli nadšeni, což pořadatele povzbudilo k tomu, aby zorganizovali další rok pokračování.

Festival se postupem času proměňoval. Ve druhém ročníku se přidaly sólové výstupy žáků základních uměleckých škol a studentů konzervatoří. Další, 3. ročník, se v listopadu 2016 rozšířil natolik, že prostor sálu knihovny přestal být dostačující pro odpolední program, takže byl přesunut do sálu kulturního domu Na Rybníčku. V roce 2016 posluchačům poprvé zahrál učitelský a studentský kytarový orchestr složený z pedagogů ZUŠ našeho regionu a studentů ostravské a opavské konzervatoře, pod vedením dirigenta Rostislava Coufala, o rok později pak pod vedením dirigenta Martina Ládra.

V té době se už festival stal významnou událostí opavského kulturního života, přijížděli významní hosté, jako například kytarový virtuos Karol Samuelčík. Závěr festivalu vždy patří koncertnímu mistrovi, v roce 2016 absolventu bratislavské Akademie múzických umění Jiřímu Mecovi a třeba v roce 2019 právě slovenskému kytarovému virtuosovi Karolu Samuelčíkovi.

Akce končívá společným provedením závěrečné skladby, do něhož se zapojí všichni zúčastnění. Pro účastníky i posluchače je to mimořádný zážitek. Vždyť kde jinde je možné slyšet naživo hrát společně i 80 kytaristů, a to jak malé děti, tak pedagogy konzervatoří?

Ale aby toho nebylo málo, 6. ročník se ještě zdokonalil a opět rozšířil, tentokrát o mistrovské třídy, v nichž pedagogové konzervatoří a koncertní mistři předávají své zkušenosti malým kytaristům. Pro naše žáky je to obrovská motivace do další práce.

Organizátorkou přehlídky je Lenka Lebedová.

Galerie

Videogalerie