Aktuálně
9. ročník se bude konal 15. května ve Slezském zemském muzeu v Opavě a byl věnován souborové hře.
O festivalu
Hudební festival Kytarová smršť se koná pravidelně na podzim. Na programu jsou sólová vystoupení žáků základních uměleckých škol a konzervatoří, vystoupení kytarových orchestrů, koncert kytarového mistra, společná závěrečná skladba a mistrovské třídy vedené pedagogy konzervatoří a koncertními mistry.
Festival Kytarová smršť se koná od roku 2014. Název má zdůraznit, že kytar je na festivalu opravdu hodně. Již během prvního ročníku, který se konal v krásném a akusticky výborném prostoru varhanního sálu Knihovny Petra Bezruče, se ukázalo, že by byla škoda ve festivalu nepokračovat a nevytvořit novou tradici. Prvního ročníku se kromě opavského školního orchestru divákům předvedl Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník a Kytarový soubor ZUŠ Havířov. Účastníci i hosté byli nadšeni, což pořadatele povzbudilo k tomu, aby zorganizovali další rok pokračování.
Festival se postupem času proměňoval. Ve druhém ročníku se přidaly sólové výstupy žáků základních uměleckých škol a studentů konzervatoří. Další, 3. ročník, se v listopadu 2016 rozšířil natolik, že prostor sálu knihovny přestal být dostačující pro odpolední program, takže byl přesunut do sálu kulturního domu Na Rybníčku. V roce 2016 posluchačům poprvé zahrál učitelský a studentský kytarový orchestr složený z pedagogů ZUŠ našeho regionu a studentů ostravské a opavské konzervatoře, pod vedením dirigenta Rostislava Coufala, o rok později pak pod vedením dirigenta Martina Ládra.
V té době se už festival stal významnou událostí opavského kulturního života, přijížděli významní hosté, jako například kytarový virtuos Karol Samuelčík. Závěr festivalu vždy patří koncertnímu mistrovi, v roce 2016 absolventu bratislavské Akademie múzických umění Jiřímu Mecovi a třeba v roce 2019 právě slovenskému kytarovému virtuosovi Karolu Samuelčíkovi.
Akce končívá společným provedením závěrečné skladby, do něhož se zapojí všichni zúčastnění. Pro účastníky i posluchače je to mimořádný zážitek. Vždyť kde jinde je možné slyšet naživo hrát společně i 80 kytaristů, a to jak malé děti, tak pedagogy konzervatoří?
Ale aby toho nebylo málo, 6. ročník se ještě zdokonalil a opět rozšířil, tentokrát o mistrovské třídy, v nichž pedagogové konzervatoří a koncertní mistři předávají své zkušenosti malým kytaristům. Pro naše žáky je to obrovská motivace do další práce.
V roce 2022 se festival konal po vynucené pauze způsobené pandemií Covid-19. Poprvé se konal v nových prostorách, tj. ve Slezském zemském muzeu, kde pro přehlídku žáků využil rekonstruovaného Müllerova domu a pro závěrečný koncert samotnou historickou budovu muzea. Součástí programu se stalo také vystoupení orchestru pedagogů a žáků konzervatoří z Moravskoslezkého kraje pod vedením Martina Ládra. Ve stejném duchu a prostorách se pak odehrál i následující 8. ročník.
Organizátorkou přehlídky je Lenka Lebedová.
Historie
Galerie
Videogalerie