Hudební adventní kalendář

Stejně jako loni i letos si můžete zpříjemnit čekání na Vánoce s naším adventním kalendářem. Pusťte si každý den jinou skladbu a nalaďte se na svátky.

Adventní přání

ZUŠ Opava vám ve spolupráci se ZUŠ Město Albrechtice přeje krásný a klidný advent a jako dárek přinášíme píseň Beauty and the Beast v podání pedagogů Martiny Vaculové (zpěv, ZUŠ Město Albrechtice) a Lukáše Poledny (klavír, ZUŠ Opava).

Kresba v muzeu

Anna Chevale byla se svými žáky ve Slezském zemském muzeu kreslit portréty na výstavě Knížata z Lichtenštejna, Páni země opavské a krnovské.

Ohlédnutí za Magickým klavírem

Ohlédnutí za 11. ročníkem mezinárodního festivalu Magický klavír, který se konal 23. listopadu 2023 v Základní umělecké škole v Opavě. Na festivalu vystoupilo více než 120 klavíristů z Moravy, Slezska a Polska. Velké oblibě se i letos těšila soutěž Klavírní postavičky a hostem festivalu byl se svým recitálem talentovaný Jan Schulmeister.

Žáci kouzlili na Magickém klavíru

11. ročník mezinárodního klavírního festivalu Magický klavír proběhl 23. listopadu v ZUŠ Opava. Na 130 žáků z Moravy, Slezska a Polska se vystřídalo na pódiu, aby předvedlo své (nejen) klavírní umění. Velkou radost jsme měli i z krásné a veselé přehlídky Klavírních postaviček a z koncertu talentovaného Jana Schulmeistera.

Workshop portrét II

V pátek 10. listopadu se uskutečnil druhý workshop portrétu v tomto školním roce. Studenti napříč třídami měli tentokrát zadání nakreslit kromě portrétu, také energii modelu, skupiny či svého aktuální vnitřní naladění, přiřadit jim barvy spektra a s těmi pak vystavět obraz portrétovaného. Vznikly tak velmi zajímavé barevné kresby, u někoho malby, s přesahem do ilustrace či komiksové příběhovosti. Na závěr samozřejmě proběhla diskuze/hodnocení, ve kterém si studenti navzájem sdělili, co se tento den naučili, co pro ně bylo nové, co je zrovna trápí a jak si představují své další výtvarné (po)kroky 🙂
Lekcí provázely Markéta Janečková a Zuzana Tázlarová.

Účast na Kreslíři roku

Žákyně výtvarného oboru se zúčastnily soutěže Kreslíř roku, která se konala v pondělí 13. listopadu v ostravské galerii Plato. Jsme napjatí, jaké budou výsledky!

Soutěže se zúčasnily: Sofie Gellnerová, Vendula Kotzianová, Šárka Holíková, Zuzana Švrčinová, Daniela Hoňková, Klára Hajková, Adéla Brigulová.

Strašidelné video z Halloweenu

Připomeňte si atmosféru Halloweenského koncertu, který se konal v naší koncertní síni v úterý 7. listopadu. Na strašidelném reji vystoupili tanečnice a muzikanti v kostýmech s hrůzostrašnými písněmi jako Rýma nebo Strašidla.

Výtvarné MÚZY přinesly nejen zlatá pásma

Žáci výtvarného oboru se úspěšně zúčastnili soutěže MÚZY MSK, na které získali 5 zlatých a jedno stříbrné pásmo. Gratulujeme!

Zlaté pásmo

  • Julie Bogdány / absolvovala 2023, učila M. Janečková
  • Klára Hrušková / Z. Tázlarová
  • Anežka Janíková / A. Chevale
  • Regina Knapíková / absolvovala 2023, učila Z. Tázlarová
  • Bára Rychlá / A. Chevale

Stříbrné pásmo

  • Bára Rychlá / A. Chevale

Sbor zpíval v projektu Ivy Bittové

Náš dětský sbor Věnečky nezahálel ani o prázdninách. Vybraná část dětí cestovala spolu s učitelkami Barborou Grygerovou a Markétou Polednovou do Liptovského Mikuláše na Slovensku, aby se zúčastnila projektu Ej gody nám nastaly. Koledy – Kolendy s Ivou Bittovou. Týdenní intenzivní práce, kdy děti zpívaly každý den šest hodin vyvrcholila natočením vánočního CD a závěrečným koncertem, který natáčela slovenská televize.

Projektu se zúčastnily tři sbory ze Slovenska, Polska a náš sbor z Česka. V hlavní roli byly koledy. Z každého národa ty méně známé. Naše děti nastudovaly 8 koled ve slezském nářečí, což bylo pro všechny obohacující hlavně co se týká správné výslovnosti. Iva Bittová s dětmi i pedagogy po celý týden intenzivně pracovala a inspirovala je svými hudebními nápady.

Po těžké práci přišla na řadu i zábava, jak můžete vidět na přiložených fotkách a videích.

Iva Bittová přislíbila účast na společném koncertě v lednu, kdy s dětmi pokřtí nahrané CD a dané skladby společně předvedou. Dalším hostem bude i sbor Vážky ze Slovenska, tak věříme, že se máte na co těšit! Uslyšíme se 15. a 16. ledna v prostorách Minoritského kláštera.