Magický klavír v proměnách času

XI. ročník Magického klavíru

7:00-7:55 | akustická zkouška účinkujících v I. a II. bloku
7:55-8:00 | zahájení festivalu
8:00-9:30 | I. blok
9:40-10:00 | akustická zkouška účinkujících v II. bloku
10:00-11:40 | II. blok
11:40-12:15 | akustická zkouška účinkujících v Klavírních postavičkách
12:15-13:30 | Klavírní postavičky
11:30-14:00 | akustická zkouška Jan Schulmeister
14:00-14:50 | Klavírní reciátl Jana Schulmeistera
poté vyhodnocení soutěže Klavírní postavičky
14:50-15:15 | akustická zkouška účinkujích v III. bloku
15:15-17:00 | III. blok
17:00-17:20 | akustická zkouška účinkujících ve IV. bloku
17:20-18:50 | IV. blok

XI. ročník Magického klavíru

Více než stokrát se během jediného dne rozezní klavírní křídlo na jedenáctém ročníku festivalu Magický klavír, který se koná ve čtvrtek 23. listopadu v koncertním sále ZUŠ Opava. Téměř 150 dětí vystoupí na přehlídce žáků základních uměleckých škol z Moravy, Slezska a blízkého Polska. Program festivalu navíc obohatí vystoupení mladého virtuózního klavíristy Jana Schulmeistera a workshopy pro žáky s pedagogy Fakulty umění Ostravské univerzity.

Přehlídka žáků bude probíhat od osmi hodin od rána ve čtyřech blocích až do sedmi hodin večer. Za klavírem se vystřídají žáci z 23 měst, včetně tří polských. „Magický klavír se těší rok od roku větší popularitě, takže se kapacita přihlášek naplnila už před termínem a řadu žáků jsme museli s lítostí odmítnout,“ říká produkční Stanislava Lohinová. A hosté nejezdí jen z okolí, ale třeba také z Brna, Valašského Meziříčí, Vidnavy, polského Rybniku, Głubczyc nebo Żor.

Rok od roku se rozrůstá také jediná soutěžní kategorie přehlídky. Klavírní postavičky, ve kterých žáci nejen hrají na klavír, ale své skladby doprovází také hereckými scénkami a kostýmy, má letos na programu 31 čísel. Diváci se mohou těšit například na skladby Pat a Mat, Bouřlivé moře, Tanec divochů nebo Dotěrný komár. Nejlepší výkony hodnotí publikum a jsou oceněny drobnými dárky.

Festival pravidelně zařazuje na program vystoupení oceňovaných klavíristů. Letošní hvězdou bude mladý virtuoz – Jan Schulmeister (*2006). Schulmeister, který je studentem kroměřížské konzervatoře, již dosáhl pozoruhodných výsledků – první ceny či absolutních vítězství si odvezl již z více než třiceti prestižních soutěží napříč Evropou (např. z Belgie, Itálie, Švédska ad.). Jeho největším úspěchem je však 3. cena z jedné z nejprestižnějších světových klavírních soutěží „The Cliburn International Piano Competition“, která se uskutečnila v červnu 2023 v Dallasu v USA. Díky svým soutěžním úspěchům měl již možnost spolupracovat s významnými orchestry a dirigenty, koncertuje na českých i zahraničních pódiích a nahrál již 4 CD. Schulmeisterův koncert je na programu ve 14.00.

Tradiční součástí festivalu jsou klavírní workshopy s Mgr. Lukášem Michelem, ArtD. a doc. MgA. Eliškou Novotnou z Fakulty umění Ostravské univerzity, kteří se v průběhu dne věnují velmi cenným individuálním lekcím.

Festival je otevřen pro veřejnost.

Magický klavír, který pořádá Spolek rodičů a přátel školy při ZUŠ Opava, podpořilo statutární město Opava.

O festivalu

Mezinárodní klavírní festival „Magický klavír v proměnách času“ se poprvé uskutečnil v listopadu roku 2002 jako nesoutěžní přehlídka. První čtyři ročníky se konaly v krásných prostorách MDK PB v Opavě, později se festival přesunul do neméně reprezentativních prostor Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě a v roce 2022 do vlastního rekonstruovaného sálu ZUŠ Opava. Koná se vždy na podzim za podpory Statutárního města Opavy a Sdružení rodičů a přátel uměleckých škol v Opavě.

Festival rozvíjí kulturní dění v Opavě a získává si zájem mladých lidí o vážnou hudbu. Svým obsahem může zaujmout i méně hudebně zainteresovanou veřejnost díky doprovodnému programu: např. hudební kabaret, přednášky, semináře, workshopy a recitál.

Novinkou posledního ročníku byla soutěžní kategorie Klavírní postavičky, v níž mohli soutěžící vyhrát cenu za nejoriginálnější ztvárnění hrané skladby.

Všichni účinkující jsou odměněni dárkem a pamětním listem.

Ojedinělý nesoutěžní charakter festivalu poskytuje příležitost talentovaným i méně nadaným žákům zahrát si v krásných prostorách, především za příjemné atmosféry eliminující stres.

Festival spojuje město Opavu s organizací příjemného hudebního setkání, které rozvíjí hudební zkušenosti účastníků a propaguje město na mezinárodní úrovni. Účastníky festivalu jsou žáci základních uměleckých škol z celé České republiky, ale taky v minulých letech z Polska a Lotyšska.

V rámci festivalu je možné se zúčastnit bezplatných workshopů, které v minulých letech vedli významní pedagogové z Církevní konzervatoře Německého řádu a Fakulty umění Ostravské univerzity: Mgr. Jana Vondráčková, Ph.D., Mgr. Lukáš Michel, ArtD. A doc. MgA. Eliška Novotná.

Celý festival je zakončen klavírním recitálem. V minulých letech zde vystoupily významné hudební osobnosti: E. Godovská (ČR), K. a M. Kasíkovi (ČR), A. Arnicane (Švýcarsko), N. Luse (Lotyšsko), S. Wilk (Polsko), M. Kozák (ČR), M. Novák (ČR) a T. Vrána (ČR).

Minulé ročníky