Magický klavír v proměnách času

Aktuálně

Desátý ročník festivalu se bude konat na 24. listopadu 2022.

Program X. ročníku Magického klavíru v proměnách času
koncertní sál, ZUŠ Opava, Nádražní okruh 11

8:00-9:40 | I. blok
10:00-10:40 | Matiné Kláry Gibišové
11:00-12:30 | II. blok
12:50-13:50 | Klavírní postavičky
14:10-15:50 | III. blok
16:10-17:40 | IV. blok
18:00-19:00 | Klavírní recitál Vojtěcha Trubače

Workshopy
Mgr. Lukáš Michel, ArtD. – učebna č. 10, 9:00-18:00
doc. MgA. Eliška Novotná – učebna č. 12, 13:50-18:00
dle rozpisu

Milí příznivci klavírního festivalu!

Na jubilejním desátém ročníku festivalu Magický klavír v proměnách času se sejde na sto dvacet mladých klavíristů z celé Moravy a Slezska, letos i s mezinárodní účastí z Polska. Nesoutěžní klavírní festival, který organizuje klavírní oddělení ZUŠ Opava ve spolupráci se SRPUŠ pod záštitou Magistrátu města Opavy se bude konat ve čtvrtek 24. listopadu 2022 nově v atraktivních prostorách a nedávno zrekonstruovaném koncertním sále Základní umělecké školy v Opavě, kde bude pro účastníky, pedagogy i posluchače připraven bohatý program.

Mladí klavíristé vystoupí ve čtyřech blocích od osmi do osmnácti hodin. Velký zájem projevili žáci nejen o workshopy s pedagogy z Fakulty umění Ostravské univerzity (doc. MgA. Eliška Novotná, Mgr. Lukáš Michel, ArtD.), ale také o oblíbenou soutěžní kategorii Klavírní postavičky. Pianisté v této kategorii prezentují klavírní skladbu, kterou interpretují i pomocí kostýmu či dramatické scénky. Takových „postaviček“ se představí téměř tři desítky a k vidění bude např. čertovský valčík, piráti, hvězdné války nebo dešťová víla. Kostýmy mladých nadšenců hodnotí porota festivalu Magický klavír i jeho návštěvníci, kteří mohou hlasovat pro svého favorita. Tyto soutěžící budou odměněni za nadstandardní přípravu pěkným dárkem. Vyhlášení výherce proběhne po třetím festivalovém bloku.

Přehlídku žáků doplňují dvě klavírní vystoupení vynikajících interpretů. V rámci matiné v deset hodin se představí dětská virtuózní pianistka Klára Gibišová, jejíž koncert bude jistě pro její vrstevníky velkou motivací a inspirací. Večerní závěrečný recitál bude patřit Vojtěchu Trubačovi, finalistovi prestižní Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec, který zde získal cenné druhé místo a Cenu ředitele ZUŠ.

V letošním roce se představí 121 dětí z 24 základních uměleckých škol z České republiky: ZUŠ Opava; ZUŠ V. Vančury, Háj ve Slezsku; ZUŠ P. J. Vejvanovského, Hlučín; ZUŠ Vítkov; ZUŠ A. Radoka, Valašské Meziříčí; ZUŠ „Žerotín“, Olomouc; ZUŠ Bohumín; ZUŠ B. Smetany, Karviná-Mizerov; ZUŠ B. Martinů, Havířov; ZUŠ L. Janáčka, Havířov; ZUŠ Český Těšín; ZUŠ Bruntál; ZUŠ Veselí nad Moravou; ZUŠ Smetanova, Brno; ZUŠ Střelice; ZUŠ Rýmařov; ZUŠ Frýdek-Místek; ZUŠ H. Salichové, Polanka n. Odrou; ZUŠ K. Ditterse, Vidnava; ZUŠ Zdounky; ZUŠ Kuřim; ZUŠ Nový Jičín; ZUŠ Rychvald; ZUŠ Bílovec; ZUŠ D. Lidmily, Ostrava-Svinov. A z 3 škol z Polska: PSM l st. im. S. Moniuszki, Racibórz; PSM I st. im. I. J. Paderewskiego, Głubczyce; PSM I i II st. im. K. i A. Szafranków, Rybnik.

Stejně jako v předchozích letech obdrží účinkující na konci každého bloku dárky. Pamětní festivalové diplomy účinkující dostanou ihned po svém vystoupení. Grafické návrhy připravila pro vás výtvarnice MgA. Pavlína Janíková.

Během dopoledne i odpoledne můžete dle harmonogramu využít možnosti akustické zkoušky v koncertním sále Základní umělecké školy. Třídy pro rozehrávání budou k dispozici taktéž v prostorách školy dle rozpisu. V průběhu festivalu bude na místě možnost zakoupení občerstvení v přízemí a příjemného posezení na třídě č. 3.

Pro mobilní nadšence učitelka Gabriela Westová připravila Stezku klavíristy. Tato stezka by vám mohla vyplnit volný čas mezi vašimi vystoupeními na klavírním festivalu. Trasa vede od přízemí po chodbách ZUŠ a přivede vás až ke koncertnímu sálu. Celkově na ní najdete 6 zastavení. Nechte se překvapit, co se skrývá za jednotlivými QR kódy. Budete potřebovat jen mobilní telefon s připojením k internetu a aplikaci, která umí načítat QR kódy. Klavírní stezka je určena hlavně dětem, ale určitě si ji může projít i dospělý.

Přejeme Vám příjemný hudební zážitek!

Za celý kolektiv realizačního týmu ZUŠ Opava:

Ludmila Majnušová,
Mgr. Martina Davidová, DiS.,
MgA. Izabela Kožaná Manderla,
Mgr. Stanislava Lohinová

Pozvánka na X. ročník

Milí příznivci klavírního festivalu,

letos nás čeká jubilejní desáté podzimní kouzlení na černobílých klávesách u nás v prostorách ZUŠ Opava v budově na Nádražním okruhu. Chceme touto cestou pozvat všechny naše stávající účastníky i nové zájemce na nesoutěžní klavírní festival Magický klavír v proměnách času, který organizuje klavírní oddělení ZUŠ Opava ve spolupráci se SRPUŠ pod záštitou Magistrátu města Opavy.

Festival se bude konat ve čtvrtek 24. listopadu 2022.

V dopoledních a odpoledních blocích tradičně proběhne vystoupení přihlášených účastníků. V doprovodném programu bude možnost návštěvy klavírních workshopů, které povedou pedagogové z Fakulty umění Ostravské univerzity (Doc. MgA. Eliška Novotná, Mgr. Lukáš Michel, ArtD.). V dopoledním bloku vystoupí dětská virtuózní pianistka Klára Gibišová, na kterou se velmi těšíme.

Pro velkou oblibu a pozitivní ohlasy se staly pevnou součástí tzv. Klavírní postavičky. Jedná se o soutěžní kategorii, ve které žáci mohou získat cenu za nejoriginálnější ztvárnění své skladby (např. žák, který hraje skladbu „Žabka“ v převleku žabky apod.). Kostýmy mladých nadšenců hodnotí porota festivalu Magický klavír i jeho návštěvníci, kteří mohou hlasovat pro svého favorita. Vyhlášení výherce proběhne po poledním bloku.

Ihned po posledním bloku nás bude čekat vystoupení Vojtěcha Trubače, finalisty mezinárodní soutěže Beethovenův Hradec, který nás potěší svým kouzlením na černobílých klávesách.

Jelikož máme v povědomí letošní 100leté výročí narození Ilji Hurníka (25. listopadu), napište nám, prosím, zda byste měli zájem o jeden blok věnovaný tomuto skladateli. Pokud byste měli s dětmi nacvičenou nějakou jeho skladbu, dle zájmu bychom pak vytvořili jeden koncertní blok věnovaný přímo Ilji Hurníkovi.

Podmínky: Vystoupení se mohou zúčastnit pouze žáci ZUŠ. Skladby mohou být sólové, pro 4 ruce a 6 rukou, komorní i souborové, ale ve všech variantách musí zaznít klavír! Vítáme originální nástrojové obsazení a aranže. Výběr repertoáru je zcela libovolný, avšak maximální délka vystoupení je 10 minut pro soubory a žáky II. stupně a 5 minut pro žáky I. stupně. Pedagogové nemohou účinkovat jako spoluhráči, ani jako korepetitoři. Jedinou podmínkou pro účinkující je, aby v sólových skladbách i v různých nástrojových kombinacích zazněl klavír.

Elektronickou přihlášky byly přijímány do 15. října 2022. Kapacita festivalu je již naplněna.

Těšíme se na setkání s vámi a doufáme, že se nám podaří pro malé klavíristy opět připravit zábavný den plný hudby se spoustou hudebních zážitků a nových setkání. Všechny srdečně zveme!

Pro aktuální informace sledujte FB stránky.

Kontakt: Mgr. Martina Davidová, DiS.
Tel. 777 665 773
Email: magickyklavir@zusopava.cz
ZUŠ Opava, Nádražní okruh 11/674, 746 01 Opava, tel.: +420 734 795 402

O festivalu

Mezinárodní klavírní festival „Magický klavír v proměnách času“ se poprvé uskutečnil v listopadu roku 2002 jako nesoutěžní přehlídka. První čtyři ročníky se konaly v krásných prostorách MDK PB v Opavě, později se festival přesunul do neméně reprezentativních prostor Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě. Koná se vždy na podzim za podpory Statutárního města Opavy a Sdružení rodičů a přátel uměleckých škol v Opavě.

Festival rozvíjí kulturní dění v Opavě a získává si zájem mladých lidí o vážnou hudbu. Svým obsahem může zaujmout i méně hudebně zainteresovanou veřejnost díky doprovodnému programu: např. hudební kabaret, přednášky, semináře, workshopy a recitál.

Novinkou posledního ročníku byla soutěžní kategorie Klavírní postavičky, v níž mohli soutěžící vyhrát cenu za nejoriginálnější ztvárnění hrané skladby.

Všichni účinkující jsou odměněni dárkem a pamětním listem.

Ojedinělý nesoutěžní charakter festivalu poskytuje příležitost talentovaným i méně nadaným žákům zahrát si v krásných prostorách, především za příjemné atmosféry eliminující stres.

Festival spojuje město Opavu s organizací příjemného hudebního setkání, které rozvíjí hudební zkušenosti účastníků a propaguje město na mezinárodní úrovni. Účastníky festivalu jsou žáci základních uměleckých škol z celé České republiky, ale taky v minulých letech z Polska a Lotyšska.

V rámci festivalu je možné se zúčastnit bezplatných workshopů, které v minulých letech vedli významní pedagogové z Církevní konzervatoře Německého řádu a Fakulty umění Ostravské univerzity: Mgr. Jana Vondráčková, Ph.D., Mgr. Lukáš Michel, ArtD. A doc. MgA. Eliška Novotná.

Celý festival je zakončen klavírním recitálem. V minulých letech zde vystoupily významné hudební osobnosti: E. Godovská (ČR), K. a M. Kasíkovi (ČR), A. Arnicane (Švýcarsko), N. Luse (Lotyšsko), S. Wilk (Polsko), M. Kozák (ČR), M. Novák (ČR) a T. Vrána (ČR).

Minulé ročníky