ZUŠ Open – Colours of ZUŠ III

pátek 1. 10. 2021 od 14:00 do 21:00
Ptačí vrch, Obecní dům, Dvořákovy sady, kostel sv. Janů

Letošní pátý ročník celonárodního happeningu ZUŠ Open byl opět z jarního termínu přesunut z důvodu opětovného uzavření škol částečně do on-line prostředí či do volných termínů podle sil a možností jednotlivých škol. I naše škola před koncem školního roku natočila a realizovala online koncert, ale všichni tak nějak cítíme, že to úplně není ono a těšíme se na osobní setkávání tváří v tvář v rámci vystoupení a umělecké tvorby. Základní umělecká škola Opava se letošní přehlídky účastní potřetí pestrým programem sestaveným z příspěvků všech čtyř oborů naší školy pod názvem Colours of ZUŠ III.

Na frekventovaném místě opavského centrálního parku se široká veřejnost může těšit na hudební, taneční, divadelní, ale i výtvarné aktivity – to nejlepší, co opavská ZUŠ může nabídnout, letos za významné podpory města a za účasti aktivních umělců spjatých s opavským regionem a naší školou.

Výtvarný obor připravil výtvarné akce, happeningy a workshopy pro veřejnost. Největší hudební obor představí jak své sólové hudebníky s klasickým i populárním repertoárem, menší soubory (např. Soubor zobcových fléten, Cimbálová muzika), tak i velké orchestry (Andante – akordeonový orchestr, Dechový orchestr, Kytarový orchestr, Smyčcový orchestr). Literárně dramatický obor vystoupí s pouličním divadlem a taneční obor předvede spoustu tanečních čísel klasického, folklorního i moderního repertoáru.

ZUŠ Open znamená „otevřená škola“ a tak jsme letos přizvali ke spolupráci hudebníky z opavské kapely Jarem být. Dalšími hosty a spolupracovníky, které jsme přizvali k našemu minifestivalu, jsou spolek Za Opavu, který se mimo jiné stará o obnovu kostela sv. Janů, kde v rámci uměleckého odpoledne proběhne také několik hudebních vystoupení a prodej drobných výtvarných artefaktů našich žáků. Výtěžek z prodeje věnujeme na obnovu kostela sv. Janů, protože dobročinnost byla odedávna výsadou Silných a Velkých žen a tak přispějeme dobré věci i k tématu festivalové Síle ženy.

18.00 Jarem být | scéna Ptačí vrch
folk-rocková opavská kapela

Jarem být představí písně ze své nové desky, které vás strhnou svými krásnými texty a melodickými rytmy. Její frontman Michal Poláš navíc není našim žákům neznámý, protože vede žáky výtvarného oboru k poznání architektury a přípravě k dalšímu studiu. A neznámý není ani kytarista Pavel Marek, který na ZUŠ kytaru také vyučuje.

20.00 BraAgas | scéna Ptačí vrch
vystoupení ženské kapely zaměřené na lidovou hudbu různých částí Evropy

Převážně ženská kapela je zaměřená na lidovou hudbu z různých částí Evropy, především písně Sefarditů, Balkánu, nebo Skandinávie. V posledních dvou letech se do jejich repertoáru dostávají i písně v mateřském jazyce. BraAgas spolu hrají od roku 2007 a mají za sebou pestrou hudební historii. Za zmínku stojí třeba účinkování na světových festivalech – RWMF na Borneu, EBU Folk Festival, Sur Jahan v Indii a další.

Kapela má vydaných 6 alb, z nichž dvě byly oceněny cenou Anděl v žánru world music, jedna byla nominována a poslední album „O ptácích a rybách“ se dostalo v červnu 2018 až na 3. místo v mezinárodním world music žebříčku – World Music Charts Europe.