Historie ZUŠ Opava – 2. díl

ZUŠ Opava letos slaví 100 let! Pojďte s námi prozkoumat její historii s pomocí pokladů ze školního archivu.

Velké změny přinesl přelom 40. a 50. let, kdy se zaváděly školní osnovy a klasifikace, povinná předvýchova pro 6-8leté děti nebo skupinová výuka teoretických předmětů. Škola změnila název na Městský hudební ústav a přestěhovala se do nové budovy na Nádražním okruhu 11. Po zestátnění v roce 1951 přibyly talentové zkoušky a povinný počet vyučovacích hodin pro pedagogy. Ve školním roce 1954/55 odešel do důchodu ředitel Chutný a na jeho místo nastoupil klavírista František Blaheta. Postupně došlo k další institucionalizaci, zavádění nových pravidel pro umělecké školství, které bylo v roce 1958 postaveno na stejnou úroveň jako ostatní typy škol.

60. léta přinesla pod vedením nejdříve Rudolfa Březiny a později Zdeňka Hladkého nárůst žáků, z 600 na více než 1000, vytváření poboček (v Melči a Háji u Opavy), rozšiřování vyučovaných oborů a v roce 1961 změnu názvu na Lidovou školu umění. Také byly otevřeny taneční a výtvarný obor, byly organizovány různé semináře a vznikaly nové soubory a orchestry (smyčcový, dechový, akordeonový…). Velký rozvoj zaznamenal výtvarný obor pod vedením Miloše Kačírka, který obesílal desítky soutěží a výstav po celém světě. Učitelům LŠU se nevyhnula ani budovatelská činnost a museli účastnit různých brigád JZD nebo položili vlastními silami chodník před budovou školy. Pokračování příště…