Když tě paprsky svítání pohladí po tváři…

Proměny – intermediální projekt (pedagog Markéta Janečková)
Rozbřesk – impresivní malby (pedagog Zuzana Tázlarová)
Apokalypsa – host Aneta Barešová (pedagog Lenka Lazarová), letošní nejvýraznější absolventka výtvarného oboru

Co mají společného Claude Monet, George Méliès, Patrik Hábl a studenti výtvarného oboru Základní umělecké školy Opava? Možná je to touha tvořit, zkoušet nové postupy, být kreativními snílky a odvážně vykročit do končin neprobádaných, a pokračovat těmito cestami i přes prvotní neúspěch, obtíže, nezdary, vytrvat, cestovat mezi světy…

Intermediální projekt Proměny propojuje monumentální malbu s filmem, je volně inspirovaný zahradou Giverny Clauda Moneta, kouzlem filmového střihu z dílny průkopníka filmových kouzel z počátků kinematografie George Mélièse a tvorbou českého malíře Patrika Hábla, pro něhož je východiskem k tvorbě krajina pojednávána jako prostor lidské mysli, a který své expresivní obrazy maluje mimo jiné netradiční technikou roztírání barev různými tříči a válečky.

Jedním z impulzů projektu se staly fotografie ze zahrad z Giverny, kde žil a pracoval Claude Monet, které nám laskavě poskytla Kateřina Skalíková ze svého archivu. Studenti pracovali ve skupinách, vybrali si fotografie a volně je parafrázovali ve velkoformátových malbách technikou roztírání barvy pomocí pravítek či jiného nářadí, kterou se inspirovali na výstavě českého malíře Patrika Hábla. Tyto obrazy se jim pak staly východiskem, světem, kulisou, základním elementem pro tvorbu filmů, v nichž používali filmových kouzel – střihu či animace a posunuli tak své nápady a myšlenky do jiné – digitální dimenze – vstupovali do obrazů, proměňovali sebe či své kamarády, vytvářeli jiné světy a často i mezi nimi cestovali, propojovali navzájem své vnitřní vesmíry, spolupracovali, učili se, chytali paprsky světla a okamžiky štěstí. Na výstavě můžete spatřit velkoformátové malby, které jsou doplněné QR kódy s odkazy na videa, takže můžete doslova vstoupit i do světa imaginace dětí – žáků a studentů ZUŠ Opava a možná i ucítíte letmý dotek slunečního paprsku.

Ryze malířský projekt Rozbřesk vznikl podle obrazů malířů impresionistů, kdy studenti Zuzany Tázlarové tato díla volně parafrázovali a snažili se pohledem současných dětí pomocí starodávné techniky zachytit dojem z obrazů, nacítit dávnou atmosféru krajiny, vložit do obrazů i kus sebe. V barevných skvrnách se můžete tak trochu ztratit, abyste se zase našli, opět o kousek bohatší…

Apokalypsa, absolventská práce Anety Barešové skládající se z tří velkoformátových maleb, může diváka zprvu šokovat svou ohromností, svou ponurou atmosférou, svými odkazy k antiutopistické literatuře. Pokud se však divák nezalekne, překoná toto prvotní zděšení a vytrvá, může téměř fyzicky cítit nadšení z experimentu a ze samotného procesu tvorby i radostnou energii, s kterou tyto malby vznikaly a kterou do nich autorka vložila. A tak lze i přes počáteční neutěšenost najít křehkou naději. Aneta Barešová, současná studentka výtvarného oboru ZUŠ Opava, od září studentka 1. ročníku oboru ilustrace na SUŠ Ostrava, talentovaná výtvarnice, energická lukostřelkyně, vášnivá čtenářka komiksů a antiutopistické literatury a tak trochu
„hujerka“ v tom nejpozitivnějším slova smyslu, která je v ZUŠ snad víc než doma.

Výstava potrvá do 23. 10. 2022 | kostel sv. Václava
vernisáž 6. 9. v 17.00 vstup volný, další dny vstupné 80 Kč; rodinné 120 Kč; zlevněné 50 Kč