Pěvecké oddělení

Pěvecké oddělení patří mezi jedno z nejžádanějších, často také jako druhý obor ke hře na hudební nástroj. Sólový zpěv zde vyučují Katarína Vovková, Zdenka Mervová, Zuzana Vávrová, Lenka Ivaničová a Barbora Grygerová, která je také vedoucí pěveckých sborů, a nově také Jana Kurečková.

Na první pohled se zpívání může jevit jednodušše, ale i za tímto uměním stojí spoustu tréninku a techniky. Katarína Vovková, vedoucí oddělení, o hodinách zpěvu říká: „vyučujeme základní pěvecký postoj, správnou hlasovou techniku a velmi důležité je již od začátku vést a učit žáky zpívat tzv. na dechu.

Výuka zpěvu, podobně jako výuka herectví, vede i k rozvoji dalších dovedností a sebevědomí žáků. „Na hodinách žáky připravujeme na vystoupení. Učíme je, jak odbourat trému, jak se pohybovat na pódiu i jak je důležitá celková estetika vystupujícího,“ vysvětluje Vovková.

V rámci oboru sólový zpěv se vyučuje klasický a popový zpěv. Při výuce popového zpěvu se žáci učí zpívat na mikrofon a hudební podklad. Při interpretaci klasických skladeb žáky doprovází korepetitor na klavír. „Třídní předehrávky se konají v koncertím sále, kde žáci předvádí své umění rodičům a přátelům,“ uvádí Vovková. Pěvecké oddělení se ovšem často prezentuje také na veřejnosti. Zpěváky ZUŠ Opava pravidelně potkáte na Velikonočních nebo Vánočních trzích, často vystupují v domovech pro seniory, vernisážích výstav apod. Samozřejmostí je vystoupení na ZUŠ
Open a účast na pěveckých soutěžích – soutěže ZUŠ, Hlas česka atd.

Pro ty, kteří se chtějí zpěvu věnovat více a rozvíjet své schopnosti je možnost pokračovat ve studiu na konzervatoři a to v oborech klasický, popový nebo muzikálový zpěv.

Katarína Vovková ještě dodává: „aktivní zpívání zlepšuje náladu a pocit pohody více než pasivní poslech hudby. Zpěv v nás totiž uvolňuje hormon štěstí. Proto je naším cílem, aby děti na hodiny zpěvu chodily rády.

Velkou tradici na opavské ZUŠ mají také pěvecké sbory. Červený květ a Jeřabinka zanechaly v historii školy nesmazatelnou stopu nejen svými četnými úspěchy a oceněními, ale také rozsáhlou zájezdovou činností v 90. Letech, navštívily např. USA, Japonsko nebo Finsko.

Sbory v současné době vede Barbora Grygerová a Markéta Polednová, která doprovází na klavír. Ve škole působí tři uskupení. Přípravný sbor Školy malých muzikantů je pro všechny děti ve věku 5–7 let. Na něj navazuje sbor Věnečky pro žáky 1.–4. ročníku, který letos získal zlaté pásmo v krajském kole soutěže ZUŠ. Největší sbor sdružuje žáky od 5. ročníku výše. Do sborů mohou od prvního ročníku chodit všichni žáci hudebního oboru, i když nestudují přímo zpěv. Stačí si sbor vybrat jako nepovinný volitelný předmět. A naopak spoustu sboristů zatouží i po sólovém zpěvu a často vyhledávají oboje. Sbory se pravidelně účastní veřejných vystoupení, přehlídek a soutěží.

Grygerová o zpívání ve sboru říká, že je to „specifická záležitost. Kromě samotného zpívání děti získávají nové kamarády. Stává se z nich skvělá parta, která táhne za jeden provaz. Starší děti vedou pěvecky ty mladší, pomáhají jim a v dětech se tak tvoří smysl pro odpovědnost a pro společný cíl. Zpívání v nich probouzí radost a každý vydařený koncert nebo soutěž je pro ně největší odměnou.“ Děti si ve sboru mohou najít kamarády na celý život, k čemuž přispívají i různá soustředění, přespávání a aktivity, při kterých se děti ještě více stmelují. „Pro mě je výuka ve sboru nejkrásnější prací na světě. Miluji energii dětí a vzájemné prolínání dětských hlasů v jeden celek. Nejlepší pocit je vidět dětskou radost ze zpěvu a jejich nadšení a lásku v jejich očích,“ dodává Grygerová.

Článek vznikl pro ZUŠkoviny č. 3, 2022/2023