Koncert Jana Jiraského

Srdečně zveme na koncert pořádaný Petrem Hanouskem. Již v neděli 14. listopadu v 18 hod. v KD Na Rybníčku, se můžete těšit na krásný klavírní zážitek – koncert Jana Jiraského – Na klávesách od baroka po dnešek.

Na programu pedagoga JAMU, vícenásobného laureáta mezinárodních soutěží a uznávaného interpreta Jana Jiraského bude G. F. Händel, J. Brahms, L. Janáček a K. Slavický.

Pianista Jan Jiraský se stal během studií na brněnské JAMU (prof. A. Vlasáková) laureátem šesti mezinárodních klavírních soutěží a vzápětí i hostem řady festivalových pódií (Pražské jaro, Moravský podzim, Ostrava, Hukvaldy, Litomyšl, Vídeň, Graz, Saarbrücken, Darmstadt, Apeldoorn aj.). Ve svých dvaceti letech natočil debutové smetanovské CD pro vídeňské vydavatelství Musica, získal stipendium francouzské vlády a byl pozván k rudolfinskému recitálu v cyklu 100 let České filharmonie. Jeho koncert v lisabonském národním divadle vysílalo dvanáct evropských rádií. Jako sólista provedl repertoár osmadvaceti klavírních koncertů s desítkami skvělých dirigentů (Ch. Arming, J. Bělohlávek, D. Bostock, A. Ceccato, G. Emilsson, J. Hrůša aj.), spolupracoval s kvartety Janáčkovým, Graffovým, B. Martinů či P. Haase, pěvci R. Novákem, J. Březinou, herci L. Lakomým, J. Třískou a dalšími. Pro Českou televizi natočil Haasovu Suitu, pro WDR Janáčkovu Sonátu a pro MDR Dvořákův klavírní koncert (Jenaer Philharmonie).
Za provedení a rozhlasový přenos 3. koncertu Bohuslava Martinů byl oceněn cenou Classic 1999 (NČHF/Akademie klasické hudby). Po roce 2000 koncertně provádí náročné cykly – Bachův Dobře temperovaný klavír (Rudolfinum – Světová klavírní tvorba, Filharmonie Brno, National Orchestra Hall v Pekingu, též sál minoritského kláštera v Opavě), Mozartových 18 sonátnebo Chopinovy etudy op. 10. Dvakrát natočil Janáčkovo klavírní dílo, na moderním nástroji i na původním skladatelově Ehrbaru, obě nahrávky získaly ocenění britské a japonské kritiky.
Jan Jiraský je profesorem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Program

G. F. Händel: Suita B dur, HWV 434
1. Prelude
2. Sonata
3. Menuet
4. Aria con variazioni

J. Brahms: Variace a fuga na Händelovo téma, op. 24  

— přestávka—

L. Janáček: Po zarostlém chodníčku – výběr
Naše večery, Lístek odvanutý, Pojďte s námi!, Frýdecká panna Maria, Štěbetaly jako laštovičky

L. Janáček: Sonáta 1. X. 1905
1. Předtucha
2. Smrt

K. Slavický: Toccata