58. Beethovenův Hradec

ZUŠ Opava vás srdečně zve na 58. ročník Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec, jejíž organizaci převzala v roce 2020. Kvůli pandemii Covid-19 se však soutěž dva roky nekonala. Letos se soutěž konečně uskuteční a to 8. – 12. června v opavském Minoritském klášteře a Domě kultury města Ostravy. Téměř čtyřicítka mladých klavíristů z Evropy i Asie se utká o prestižní ocenění, které již mnohým jejich předchůdcům otevřelo dveře na cestě k úspěšné kariéře.

Mezinárodní interpretační soutěž Beethovenův Hradec je určena mladým hudebníkům do 32 let a ve čtyřletém cyklu střídá nástroje klavír, housle, viola a violoncello.

Číst více

Absolventský koncert

V pondělí 30. května se v 18 hodin uskuteční Absolventský koncert v Domě kultury Petra Bezruče.

Na koncertu vystoupí absolventi – Natálie Špánková, Jonáš Larisch, Adéla Marcinková, Lukáš Míček, Eliška Mičková, Drahomíra Světlíková, Vojtěch Wysoglad, Iveta Kolbová, Amálie Víchová, Arden Alexander Zadrick, Jan Pchálek a akordeonový soubor ANDANTE a žesťový soubor Jiřího Kepy.

ZUŠ Open 2022

Čtvrtý ročník opavské verze celostátního festivalu ZUŠ Open se bude konat pod názvem Colours of ZUŠ IV už v pátek 3. června. Jednodenní open air festival představí to nejlepší z naší Základní umělecké školy. Na třech místech – ve Dvořákových sadech, před Obecním domem a pod Ptačím vrchem se budou celé odpoledne, od 14 hodin, konat koncerty, výstavy, taneční a divadelní vystoupení a několik výtvarných workshopů pro veřejnost. Přijďte zažít jedinečnou atmosféru nabitou hudbou, výtvarnem, tancem a divadlem.

Číst více

ZUŠ Open – výtvarná část

K ZUŠ Open neodmyslitelně patří i výtvarné workshopy a plenérové výstavy. A na co se můžete těšit letos?

VEČEŘE V POTRÁVĚ (M. Jedličková a L. Lazarová) na svahu u Ptačáku

Velká pikniková deka pro odpočinek, poslech hudby, tvorbu i klidné rozjímání v příjemné inspirativní společnosti. Naše kolektivní textilní mozaika vytvořená dětmi z výtvarného oboru ZUŠ poskytuje útočiště pro každého, kdo chce nasát tvůrčí atmosféru. Navíc vyzrajeme na žízeň i hlad…

Jak na žízeň? – CUP ART – Nechte si originálně ozdobit svůj kelímek na kávu, nebo se do toho pusťte rovnou sami!

Jak na hlad? – MALBA POTRAVINAMI. Stejně jako v jídelně lze na tác přidávat na co zrovna máte chuť, můžeme dobrůtky zanechávající zajímavé stopy přidávat i na papír. Snad malby k nakousnutí vzniknou dříve, než budou jedlé barvy a materiály nadobro snědeny!

CHLADÍCÍ ALTÁNEK (M. Janečková) na Ptačím vrchu

Výstava Zimní královny představí velkoformátové malby zimní nálady a Zimní královny, které ožívají za pomocí QR kódu na obrazech.

URBAN SKETCHERS (M. Janečková, Z. Tázlarová) sraz u sochy Petra Bezruče ve Dvořákových sadech

Společné skicování ve městě pod vedením zkušených učitelek. Kreslení pohledů z parku na kostel Panny Marie. Vlastní výtvarné pomůcky s sebou – skicák, tužka, fixy, pastelky.

PROLÍNÁNÍ SVĚTŮ (A. Silberová, A. Chevale) vedle Obecního domu

Zaznamenávání a vytváření stop minulosti, přítomnosti a budoucnosti za pomocí různých výtvarných technik. Budeme prořezávat rolety a zanechávat v nich své otisky, malovat přítomnost akrylem nebo pastelem nebo vrstvit své budoucí sny a přání na netkané textilii.

Závěrečná divadelní představení

Literárně-dramatické oddělení připravuje osm závěrečných představení svých žáků, které proběhnou v Loutkovém divadle v Opavě.

25. května v 17.00 Stíny nad stanem (1. alternace) – žáci J. Stránského
Mini-horor o tom, co by se nemělo na letním táboře stát.

2. června v 16.30 Malý princ (Antoine de Saint Exupery) upravil: D. Volný – žáci D. Volného
Známý příběh o tom, že správně vidíme jen srdcem. Hrají: Čechová Markéta, Fládrová Nella, Formánková Karolína, Hasilová Magdaléna, Chalupová Aneta, Komárková Viktorie, Lachová Nina, Macolová Sarah Lia, Mičková Viktorie

3. června v 16.00 Závěrečné absolventské představení Nevina – žáci D. Volného
Hru napsali a hrají v ní: Černoch Robin, Jiskrová Michaela, Kaštovská Adéla, Klapetková Michaela, Mertová Natálie, Nešutová Kateřina, Podešvová Eliška.

6. června v 16.00 Převrácená dovolená – žáci J. Stránského
Komedie o tom, jak se může zvrtnout jedna nevinná vyjížďka na lodi.

7. června v 17.00 Výlet za všechny prachy – žáci J. Stránského
Hurá na dovolenou, čili co se může stát, když se letí do New Yorku.

9. června v 16.30 Študáci a kantoři (Jaroslav Žák) – žáci J. Stránského
Adaptace známé humoristické knihy o člověku školním.

14. června v 18.00 Stíny nad stanem (2. alternace) – žáci J. Stránského
Mini-horor o tom, co by se nemělo na letním táboře stát.

16. června v 16.30 Mauglí – Kniha džunglí (Rudyard Kipling) upravila: Eva Vanderová – žáci D. Volného
„Ty i já jsme jedné krve“ Hrají: Dvořáková Dorothea, Grossmanová Dominika, Heinzová Anna, Jüstelová Vendula, Kantorová Elen, Neuvirt Jakub, Neuvirt Matěj, Papež Tobiáš, Racko David, Racko Gita