Otevřené hodiny výtvarného oboru pokračují

Pro všechny zájemce o studium (a nejen pro ně) jsou tady každý týden otevřené online hodiny výtvarného oboru. Zajímá vás, jak vypadá online výuka? Připojte se a spolu s ostatními žáky tvořte pod vedením zkušené učitelky.

Proběhlé hodiny

Představení diplomové a bakalářské práce FA VUT Brno
Online setkání Nad architekturou vol. 27
úterý 11. května v 16 hod.

Na pravidelném úterním setkání jsme si nechali představit dva projekty z FA v Brně. 

Setkání bylo zajímavé především pro ty, kteří se stali úspěšnými řešiteli přijímacího řízení na FA, a také ty, kteří mají zájem o toto studium. Jednalo se o unikátní příležitost seznámit se s úrovní a formou bakalářských a diplomových prací a částečně také s procesem jejich vzniku. 

Výtvarníci ZUŠ oživují město / krok 1
Online hodina Nad architekturou vol. 26
úterý 4. května v 15 hod.

Krok 1

Vytvoř krátkou prezentaci svého vlastního výtvarného nebo uměleckého námětu na zlepšení veřejného prostoru města Opavy. Tento tvůj námět či také postřeh současného stavu věcí ve městě Opavě nám jakoukoliv formou odprezentuj. Můžeš použít kresbu, fotografii, text, tanec, báseň, video, cokoliv, co nám můžeš přes svůj počítač nasdílet nebo poslat na mail. Ještě ani nemusíš navrhovat a tvořit, stačí najít svůj budoucí úkol.

Neomezuj se nyní na způsob, jakým bys tvůj nápad následně realizoval. Představ si, že můžeš všechno, že zavoláš na naši radnici a oni pro tebe vše zařídí. V tuto chvíli ti nic nestojí v cestě. Výsledkem může být kritika nějakého současného problému veřejného prostoru města, inspirace veřejnosti, údržba současné věci, stejně jako úplně nový objekt či dílo v prostoru i ploše. Můžeš i provokovat, ale mysli na to, jak tvé dílo pomůže městu a jeho obyvatelům.

Takové zadání lze chápat třeba i takto: Adam Gebrian – značky
https://www.mall.tv/gebrian-plus-minus/znacky-nemusi-na-chodnicich-prekazet-existuje-elegantni-reseni
nebo takto:
http://moodforwood.com/?fbclid=IwAR1iNnVbJACSKWOpY6ea1hFD_e7i3udR1WshpnIpmStBlJyuj-If4TyImyo
https://www.youtube.com/watch?v=XqnZLkmCY6c&ab_channel=magdawypusz
https://issuu.com/ateliermama/docs/letni_dilna_2017_0.1.3_web_final?fbclid=IwAR0j55cXEmESmRwLyCPPGVMtLPtsCZ49aYWfJDG93UtmnP_nOQdCmSlHQXs

Sny pod buřinkou
pátek 7. května v 15 hod.

Otevřená online hodina pro veřejnost s Markétou Jedličkovou a Lenkou Přibylovou.

Co může skrývat obyčejná buřinka? Vlasy nebo pleš? Ale co se ukrývá pod buřinkou geniálního malíře? Zkuste nakouknout… A inspirovat se snovým světem Reného Magritta.

Další otevřená online hodina pro veřejnost, tentokrát s Lenkou Přibylovou.

Díky obrazům Hanky Mikulenkové jsme se přenesli do exotických krajů. Spatřili jsme pestré barvy tropických rostlin, cítili vůni dálek, slyšeli šumění moře i tajemné zvuky džungle… Prostě jsme si zadivočili v divočině.

Nebojím se tmy
pátek 16. dubna v 16 hod.

Pamatujete si ještě, když jste byli malí a fantazie vám pracovala na plné obrátky hlavně v noci a vy jste se báli jít se sami vyčůrat? Tak na této hodině jsme si na to spolu posvítili 🙂.

Inspirovali jsme se tvorbou současného ilustrátora Jakuba Cenkla, kdo by chtěl vědět víc: https://www.jakubcenkl.cz/, pracuje např. pro známé vydavatelství Albatros. Zkusili jsme spolu vytvořit jednoduchou hravou ilustraci, kterou využívá u knížky: Nebojím se tmy.

Procvičili jsme, jak pozorovací schopnosti, tak smysl pro zjednodušování a uplatňování fantazie.

Nad architekturou vol. 23: Pritzkerova cena &Cena Mies van der Rohe
úterý 13. dubna v 15 hod.

Už jsme jedno naše setkání věnovali letošním vítězům Pritzkerovy ceny, dvojici Lacaton a Vassal. Nyní jsme se podívali ještě hlouběji pod pokličku této ceny a také si posvítili na evropskou cenu za architekturu, cenu Miese van der Rohe, na kterou je nominováno i 11 českých staveb.

Ženy, které běhají s vlky a rozmlouvají s rostlinami
pátek 9. dubna v 15 hod.

Ženy, které běhají s vlky a rozmlouvají s rostlinami – tak se jmenuje naše další pirátské veřejné vysílání, tentokrát speciálně pro ženy a dívky.

Budeme se výtvarně věnovat tématům intuice a imaginace, spolupráce, vysílání a příjímání, (sebe)léčení ženské duše, zeptáme se Královen a Duchovních průvodců na cenné rady, a jak už to tak bývá v našich hodinách, jistě u toho zažijeme i spoustu legrace 🙂.

Tato lekce je inspirovaná sebezkušenostními semináři Soni Syřínkové – Smolkové a Renaty Valové Od Divošky ke Královně http://regisvia.cz/kurzy/od-divosky-ke-kralovne/ a knihou Clarissy Pinkoly Estés: Ženy, které běhaly s vlky

…Je mnoho způsobů, jak jít domů: některé jsou světské, jiné božské: …Strávit i několik minut u pramene, potůčku nebo řeky. Sedět na verandě, něco přebírat, plést, loupat. Nastoupit do kteréhokoliv autobusu s neznámým cílem. Bubnovat při poslechu hudby. Zdravit východ slunce. Strávit čas s milovanou osobou. Modlit se. Mít zvláštního přítele. Sedět na mostě a kývat nohama. Chovat miminko. Sedět v kavárně u okna a psát. Sedět uprostřed stromů. Sušit si vlasy na slunci. Sázet květiny a mít ruce celé od hlíny. Vidět krásu, vznešenost a dojemnou křehkost lidských bytostí… A jaké je vaše DOMA?

Na hodinu si prosím přichystejte kreslící/malovací potřeby, papíry A4, A3, karimatku nebo si vytvořte relaxační prostor pro ležení v dosahu PC, polštářek, deku.

Těší se na vás Pirátky na vlnách Zuzi a Maki 💗🌷🍀🐺 Pro odkaz stačí napsat na marketa.janeckova@zusopava.cz

a abychom se trochu naladily, tak posílám videoklip 🙂

Nad vánočními trhy
úterý 6. dubna v 15 hod. | přihlášky na michal.polas@zusopava.cz nejpozději do 14 hod.

Tentokrát byl architektonický úkol. Roli externího hosta přijal náš bývalý žák a architekt Lukáš Darda. Připravil si úkol pro studenty a také pro případné zájemce o studium architektonické přípravky na ZUŠ či zaujatou veřejnost.

Nad architekturou vol.22 | Online setkání se uskutečnilo v rámci pravidelné přípravy studentů opavské ZUŠ na vysoké školy architektury. Setkáním provázeli Zuzana Tázlarová, Michal Poláš a studenti.

V čem většinou bydlíme
úterý 30. března v 15 hod.

Tentokrát mělo úterní vysílání předehru v podobě představení některých laureátu Pritzkerovy ceny. Ta nás přes Francii dovedla do českého kontextu a fenoménu českého bydlení – panelového domu. Mezitím si studenti připravili druhou část hodiny, kvalitní současné bytové stavby, které sami odprezentovali.

Nadechni se a leť
pátek 26. března v 15 hod.

Naše další pirátské vysílání nazvané Nadechni se a leť!!! bylo plné naděje, hledání, letu neznámou krajinou, kde na hoře Kaf v Číně nám tajemný král Simorg prozradil, jak vytvořit na světě klid, dobro a mír. 

Lekce byla inspirovaná knihou Petra Síse Ptačí sněm, která vypráví o ptácích, kteří se vydají hledat svého krále. Do čela pestrého hejna se postaví modrý dudek, jenž ostatním nezapírá, že cesta k tajemné hoře Kaf bude daleká, plná překážek a nebezpečí. Než ptáci přeletí sedm údolí – Hledání, Lásky, Porozumění, Odstupu, Jednoty, Úžasu a Smrti –, zůstane jich pouhopouhých třicet. Ti nejvytrvalejší ale nakonec svůj cíl najdou. „Je to taková bilance, meditace nad životem,“ říká o Ptačím sněmu Sís. Spisovatel, malíř a ilustrátor Petr Sís, který nás při našem letu doprovázel a inspiroval. 

Lekcí provázely Markéta Janečková a Zuzana Tázlarová.

Nad architekturou vol. 20: Cesta jednoho architekta – Tomáš Pospíšil
úterý 23. března v 15 hod.

Brno-Lucern-Bern-Znojmo-Nový Zéland-Austrálie-Jeseník 

Druhou desítku architektonických setkání uzavřel host z nedalekého Jeseníku. Povídali jsme si o studiích v Brně, ale hlavně o rozdílech mezi českou a švýcarskou architekturou a prostředí ve kterém vznikají. O práci v ateliéru O.R.A. ve Znojmě, dvou letech bez architektury a nakonec taky současnosti v Jeseníku.

Jedna fotka povídala…
pátek 19. 3. v 15 hod.

Je jeden způsob, jak zastavit čas – fotografie – zastavme spolu čas i bez foťáku.

Když ti je zlee, pomůže Klee

otevřená hodina paul klee

Otevřená online hodina pro veřejnost s Markétou Jedličkovou a Lenkou Přibylovou.

Kdo jiný by nám mohl zvednout náladu, když je nám zlee, než Paul Klee? Umělec, který se nebál vzít čáru na procházku, nechat se pohltit barvami, nakreslit zapomnětlivého anděla nebo namalovat rozpustilost? Co na tom, že je naprosto nezařaditelný!

Kompozice a potenciál města Opavy podle Petry Krejčí

Nad architekturou otevřená hodina

Otevřená online hodina výtvarného oboru „Nad architekturou“.

Tentokrát se k nám připojila 1/4 spolku architektury města, bývalá studentka ZUŠ, absolventka architektury na ČVUT v Praze a architektka v City Upgrade s. r. o. Petra Krejčí.

Povídali jsme si o studiích, účasti na studentských spolcích a zejména pak diplomové práci na téma rezerv a potenciálů města Opava. Dostali jsme se i k navrhovaným změnám. To nás promostilo i s chystanými letními vstupy ZUŠ do prostor města v rámci akce PRO(STORY) OPAVOU.

Setkáním provázel Michal Poláš, Zuzana Tázlarová a studenti. 

Síla fosila aneb Vzhůru za trilobitem

Otevřená online hodina pro veřejnost s Markétou Jedličkovou a Lenkou Přibylovou.

Malíř a ilustrátor Zdeněk Burian svými díly znovuobnovil zmizelý svět pravěku. Díky jeho obrazům se tak můžeme vydat na cestu do minulosti, obdivovat obří savce doby ledové, potkat se s předchůdci dnešního člověka, ocitnout se uprostřed zlaté éry dinosaurů a nakonec doputovat třeba až k silurskému moři za živým trilobitem, dnes kultovní fosílií.

Během putování časem jsme si mimo jiné vyzkoušeli neadrtálskou jeskynní malbu.

Veřejná online hodina – Nad architekturou vol. 16

Veřejná online hodina

Společně jsme odprezentovali druhou část výjimečných realizací rodinných domů na území ČR, ale také jsme se podívali na poměrně nedávné předobrazy typologie rodinného bydlení.

Kreslíme nůžkama s Henri Matisem

Kreslíme nůžkama s Henri Matissem

Pro všechny věkové kategorie a pro stříhání schopné 🙂.

Henri Matisse byl francouzský malíř, sochař a grafik, proslulý svou prací s barvou a svým brilantním kreslířským uměním. Byl hlavní postavou uměleckého směru zvaného fauvismus. Spolu s Picassem patří k výtvarníkům, kteří nejvíce ovlivnili vývoj umění v druhé polovině dvacátého století. Budeme opět aktivně tvořit, nahlédneme do ateliéru malíře a prozkoumáme možnosti „kreslení nůžkama“.

Malujeme jako Jean-Michel Basquiat

Jean-Michel Basquiat byl americký malíř s haitskými kořeny. Proslavil se nejdříve v New Yorku jako autor graffiti a později, v 80. letech, také jako neo-expresionista. Zjistíme, co ho ovlivnilo, kde se inspiroval a jakým způsobem tvořil svá díla.

Znovuzrození starých starých tajemných ruin

Pozvánka na otevřenou hodinu

Online setkání se uskuteční v rámci pravidelné přípravy studentů opavské ZUŠ na vysoké školy architektury.

Setkáním provází Zuzana Tázlarová, Michal Poláš a studenti.