Zamilujte se do hudby! Naučíme vás hrát na rozmanité nástroje, zpívat a mnohem víc. S hudebním oborem ZUŠ Opava získáte lásku k hudbě, proniknete do tajů hudební teorie a zažijtete jedinečné zážitky v souborech a orchestrech.




Jaké obory studia hudební obor nabízí?
- Klávesové nástroje: klavír, varhany, cembalo, klávesy, akordeon
- Dechové a bicí nástroje: zobcová flétna, příčná flétna, klarinet, saxofon, trubka, lesní roh, tenor, baryton, pozoun, tuba, bicí nástroje
- Smyčcové nástroje: housle, elektrické housle, viola, violoncello, kontrabas
- Strunné nástroje: klasická kytara, elektrická kytara, basová kytara
- Zpěv: sólový a sborový zpěv
Co hudební obor nabízí?
Specifikem hudebního oboru je individuální výuka — na jedné vyučovací hodině týdně se pedagog věnuje pouze jednomu, výjimečně dvěma žákům. Součástí uvedených oborů je i povinná výuka hudební teorie (tzv. teorie v praxi) a kolektivní interpretace v souborech, sborech a orchestrech, kterých ve škole působí více než patnáct. Nejmenší děti navštěvují specializovanou třídu — školu malých muzikantů, kde si hravou formou osvojují základní hudební dovednosti a znalosti. Nástroj si žáci volí podle svého zájmu a možností školy při splnění talentových předpokladů.
Rozdělení studia podle věku
Nejmenší děti (ve věku 5–6 let) začínají přípravným studiem v tzv. Škole malých muzikantů. Základní studium se dělí na dva stupně, z nichž první trvá 7 let a druhý 4 roky.
Zapůjčení nástrojů
V prvních letech studia může škola za poplatek zapůjčit žákům většinu hudebních nástrojů, u studia v klavírním oddělení je podmínkou mít klavír doma.
Soutěže a další aktivity
Žáci se pravidelně účastní soutěží ZUŠ a vystupují na školních akcích i koncertech pro veřejnost.
Navazující studia
Zájemci o studium na konzervatořích, vysokých školách s uměleckým zaměřením a pedagogických školách jsou připravováni k talentovým zkouškám.
Seznamte se s jednotlivými odděleními. Přečtěte si o tom, co jednotlivá oddělení nabízí, vše o hudebních nástrojích, technikách hry a školních orchestrech.